Välkommen till vår nya hemsida!

Vandringsresa Amalfikusten i Italien med Singelresor

Vandringsresa Amalfikusten i Italien

26 apr–2 maj
2026
20–26 sep
2026

Vykortsvackra Amalfikusten brukar kallas Italiens vackraste kuststräcka och det är lätt att förstå varför. Här avlöser små byar, branta berg och grönskande terrassodlingar varandra och utsikten är magnifik! Vi vandrar längs stigar och leder och lär kä...

Program

DAG

1

Ankomst till Italien, transfer till Amalfikusten

Söndag, 20 september

På flygplatsen möts vi upp för transfer till vårt hotell i den mysiga byn Agerola Bomerano i bergen ovanför Amalfikusten. (ca 1,5 timmes färd). 
På kvällen äter vi en gemensam middag.

Vi bor på Hotel Oasi Fantasia & Costa Blue eller liknande.

Middag ingår.

DAG

2

Mt Tre Calli vandring

Måndag, 21 september

Vandringarna och ordningen på dem är exempel och kan komma att ändras av guiden beroende på bland annat väder. 

Idag ska vi njuta av vår första av flera vandringar i denna vackra del av Italien. Amalfikusten är bara några kilometer bort, men vi njuter av de mer lugnare omgivningarna.

Vi åker en kortare sträcka till Bomerano, där vi stanna till hos en lokal osttillverkare. Här kan vi köpa med oss paninis som vi kan äta till lunch på en vacker plats med utsikt över Sorrento-halvön under vår vandring uppför Mt Tre Calli. 
Vi startar i Bomerano och går uppför genom skogsmark och öppna sluttningar med vacker utsikt ner till det glittrande Medelhavet. Den första halvan av vandringen varierar mellan att gå längs en asfalterad väg, en grusväg och trappsteg. Den andra och mest utmanande delen är uppe på berget, med branta stigningar och stora steg av natursten.

Dagsetapp: Ca 4-5 timmar, ca 10 km
450 meter höjdskillnad

Vi bor på Hotel Oasi Fantasia & Costa Blue eller liknande.

Frukost och middag ingår.

DAG

3

San Lazzaro – Praianos strand

Tisdag, 22 september

Vandringen idag avgår från San Lazzaro och tar oss till den vackra och branta lilla kustbyn Praiano och dess vackra strand. Efter vandringen och lite ledig tid för att njuta av stranden eller äta på en lokal fiskerestaurang eller bara njut av solen och omgivningen, återvänd vi hem till vårt hotell med vår buss.

Dagsetapp: Ca 3-4 timmar, ca 9 km

Vi bor på Hotel Oasi Fantasia & Costa Blue eller liknande.

Frukost och middag ingår.

DAG

4

Amalfi och Ferriera Valley

Onsdag, 23 september

Vi tar vägen ”Valle dei Mulini” upp längs med en stig och även en del trappor mot den vackra Valle delle Ferriere National Park. Rutten går upp längs Rio Canneto och när vi kommer till Pontone finns en restaurang där vi kan äta lunch.
Efter lunch fortsätter vi till den vackra staden Amalfi genom den lilla kustnära byn Atrani.
Då detta område i Italien är mycket kuperat så kommer vi att gå i många trappor men som belöning kommer vi att få många fina vyer över byarna och havet. 

Vi tar bussen tillbaka från Amalfi.

Dagsetapp: Ca 6-8 timmar, ca 16 km
+250 – -900 meter höjdskillnad.

Vi bor på Hotel Oasi Fantasia & Costa Blue eller liknande.

Frukost och middag ingår.

DAG

5

Gudarnas vandringsstig

Torsdag, 24 september

Vi börjar idag med lite ledig tid innan vi ska utforska den berömda ”Sentiero degli Dei”, gudarnas vandringsstig, som går längs med Amalfikusten och avslutas i den pittoreska byn Positano.

Vi börjar från den lilla staden Bomerano och går längs med Amalfikusten med vacker utsikt över citronlundar, kullar, djupa dalar, skog, övergivna bondgårdar och det blå havet nedanför.

Dagsetapp: Ca 5 – 6 timmar, ca 10 km.
400 meter höjdskillnad.

Vi bor på Hotel Oasi Fantasia & Costa Blue eller liknande.

Frukost och middag ingår.

DAG

6

Ledig dag, möjlig utflykt till Capri

Fredag, 25 september

Idag har vi en ledig dag. Tid finns för att  utforska området eller bara koppla av i den mysiga staden Agerola Bomerano.
Guiden kan hjälpa till med tips på promenader i området. 

Möjlighet finns också att idag besöka ön Capri, detta ingår dock ej i priset. Här kan du besöka den fantastiska Blue Grotto, Axel Munthes Villa San Michele, eller sitta vid ett av caféerna vid hamnen. 

Vi bor på Hotel Oasi Fantasia & Costa Blue eller liknande.

Frukost ingår.

DAG

7

Hemresa

Lördag, 26 september

Fyllda av intryck och nya bekantskaper är det idag dags att åka hem. Utcheckning från hotellet och transfer till flygplatsen för hemresa.

Frukost ingår.

Om resan

Vandringarna kan komma att ändras av guiden beroende på väder.

Svårighetsgrad på resan (1-5): 4+

4 God kondition. På denna vandringsresa behöver du kunna gå upp till ca 15 km i kuperad terräng, oftast flera dagar i rad. God kondition krävs samt viss vandringsvana är att föredra.
Mer info om olika svårighetsgrader: Läs här

Preliminära flygtider (flygbolag och flygtider kan komma att ändras)

Flygbolag: SAS, Lufthansa, Austrian Airlines, Swiss, Brussels Airlines

Stockholm 09.55 – 11.05 Köpenhamn 12.25 – 15.05 Neapel
Köpenhamn 12.25 – 15.05 Neapel

Neapel 20.05 – 23.20 Stockholm
Neapel 20.35 – 23.15 Köpenhamn

Samma transfer för alla avreseorter.

Ingår i priset:

  • Flyg i ekonomiklass tur och retur enligt resebeskrivningen inkl. skatter och avgifter.
  • 6 nätter på hotell.
  • Frukost alla dagar.
  • 5 middagar eller luncher (beror lite på vandringarna) inkl. 1/4 husets vin och vatten.
  • Vandringar och aktiviteter enligt dagsprogram
  • Transfer från och till flygplatsen.
  • Engelsktalande vandringsguide/reseledare under hela resan.

Ingår ej i priset:

  • Dricks
  • Måltider som inte ingår
  • ev. aktivitet under den lediga dagen
  • Reseförsäkring och avbeställningsskydd
  • Turistskatt (City-tax) som är på 1-4 euro/natt och betalas på hotellet.

Info om vandringarna

Vandringskängor och vandringsstavar rekommenderas generellt eftersom det är backigt och stenigt på många ställen. Amalfikusten är brant och vissa partier innehåller mycket trappsteg. Vandringsstavar underlättar mycket! Vandringsvana, hela knän och normal till god kondition krävs.
Vandringarna går huvudsakligen på stigar med grus/sten och trampad jord, steniga trappsteg förekommer särskilt på Gudarnas Vandringsstig. I vissa fall förekommer kortare bitar på småväg innan man åter kommer in på stigar. Det är varierande vandring på blandat underlag med brant terräng stundvis. Vissa etapper är ansträngande.

Boende

Vi bor centralt i den lilla byn Agerola Bomerano högt över havet över den spektakulära Amalfikusten. Runt vårt boende finns restauranger, barer och den vänliga lokalbefolkningen. Detta är en utmärkt plats att utgå ifrån när vi ska utforska området.

Hållbarhet

Vi värnar mycket om våra resmål och den kultur och natur vi alla är beroende av. Vi väljer samarbetspartners med omsorg och strävar alltid efter att ha resor som gynnar lokala ekonomier och de människor som lever på de platser vi besöker. Det skapar jobb och välfärd i många av de länder som lever på turismen. Att resa är inte bara en avkopplande semester där du lär känna nya människor utan även något som berikar oss med kunskaper och förståelse för andra länder och dess natur och kultur. Vårt mål är att du ska uppleva mer om landet och kulturen vi besöker och när vi reser bidrar vi även till att bevara byggnader, djur och natur.

För dig som vill klimatkompensera för din flygresas utsläpp finns det en mängd olika typer av klimatfinansieringsprojekt, företag och organisationer som erbjuder dessa. Det är bra att välja ett projekt som är certifierade enligt Gold Standard och/eller FN, vilket borgar för att klimatkompensationen går till rätt sak.

Viktig information

Resegaranti

Resegaranti enligt lagen för paketresor är ställd genom Kammarkollegiet.

Betalning

Anmälningsavgiften är 2 000 kr och betalas senast 8 dagar efter att du fått din faktura.
Bankgiro till Singelresor AB: 715-5724


Slutbetalning skall ske senast 60 dagar före avresan.

Försäkringar och avbeställningsskydd

Resenären är skyldig att ha egen reseförsäkring som ger fullgott skydd under resan.
Avbeställningsskydd rekommenderas och ordnas av resenären. Avbeställningsskydd bokas bäst som tillägg på hemförsäkringen.

Läs mer om försäkringar och avbeställningsskydd.

Resehandlingar

Resenären är skyldig att själv kontrollera att biljetter och pass stämmer och att datum på passet ej gått ut. Pass krävs alltid för resor utanför Sverige och resenären är skyldig att ha med giltigt pass på resan.

Delvis utnyttjande av arrangemang

Om resenären uteblir från transporter eller andra arrangemang som ingår i resan utgår ingen ersättning.

Reklamationer

Reklamationer ska alltid framföras på resmålet för eventuell åtgärd.

Personuppgifter

Dina personuppgifter behöver vi för att kunna boka upp färdmedel och hotell. Vi kommer dock inte att använda dina personuppgifter för marknadsföring eller lämnar de vidare till tredje part eller något liknande. Dina uppgifter används bara för att kunna genomföra resan.
Önskar du nyhetsbrev från oss sparar vi bara din e-postadress så länge du önskar nyhetsbrev från oss.
Läs våra fullständiga villkor här.

Resenärer tycker

  • Jag har bara positiv feedback att dela med mig. Allt var mycket väl arrangerat från Singelresor och från Daniel och Anna på plats. D & A gjorde resan till ett underbart minne för livet. Daniel bjud verkligen på det lilla extra genom att arrangera luncher och restaurangbesök ut över det vanliga för oss i gruppen. Mycket uppskattat av alla! Jag måste även framföra ett speciellt tack till Daniel. Då vandringen svårighetsgrad 4+ var kommunicerat, var jag inte förbered på hur tuff det var. Men med hjälp av Daniels stöd och uppmuntran kunde även de svaga i gruppen följa med i vandringarna. Även alternativa förslag på vandringar gavs. Detta visar på stor ödmjukhet och respekt för gruppen från hans sida. Stort tack och ser framemot nästa resa med Singelresor.

    Eva

    Vandringsresa Amalfikusten 17-23 sep 2025

  • Tusen tack för en jättefin resa! Jag är väldigt nöjd med allt, fantastisk guide, utmärkt hotell, jättefina vandringar, otroligt god mat. Daniels planering av vandringarna, luncher och middagar, hans kunniga och intressanta berättelser om historia, trevliga personlighet. Jag är helt enkelt jättenöjd med resan, och reser gärna med Singelresor igen, och mycket gärna en resa med Daniel som guide.

    T

    Vandringsresa Amalfikusten 17-23 sep 2025

  • Resan var väldigt bra, och väldigt positiv upplevelse. Superbra med lokala guider, som Daniel i detta fall. Som kan ta oss till matställen som man inte hade kommit till som en turist. Samt känner till omgivningen. Inga missöden under resan, allt löpte på som det skulle😊. Skulle det vara något, så är det lite jobbigt om att skifta flyg och att det inte finns direkt flyg.

    Johan

    Vandringsresa Amalfikusten 17-23 sep 2025

  • Fantastisk resa på alla sätt!

    Linda

    Vandringsresa Amalfikusten 17-23 sep 2025

  • Boka resa
    Resans längd
    7 dagar
    Antal deltagare
    8-16
    Avreseorter
    Köpenhamn, Stockholm
    Italien
    Land
    Italien
    Kontinent
    Europa
    Huvudstad
    Rom
    Landsarea
    301 230 km²
    Antal invånare
    60 340 000
    Valutakod
    EUR
    Landsinformationen hämtas från GeoNames.org/

    Vandringsresa Amalfikusten i Italien 20/9 – 26/9 2026

    Din resa

    Rumsalternativ
    Avreseorter
    Detta fält är dolt när formuläret visas
    Detta fält är dolt när formuläret visas
    Detta fält är dolt när formuläret visas
    Detta fält är dolt när formuläret visas
    Detta fält är dolt när formuläret visas
    Detta fält är dolt när formuläret visas
    Detta fält är dolt när formuläret visas
    Detta fält är dolt när formuläret visas
    Detta fält är dolt när formuläret visas
    Detta fält är dolt när formuläret visas
    Detta fält är dolt när formuläret visas

    Dina uppgifter

    Inom Europa räcker det med ett förnamn (tilltalsnamn som i passet)
    Samtliga efternamn som står i passet behövs alltid uppges
    Kön(Obligatoriskt)
    Land(Obligatoriskt)

    Anhörig

    Övrigt

    Dela min mail till medresenärer
    Nyhetsbrev
    Hur hittade du denna resa?

    Avsnittsavdelare

    De kombinerade resetjänster du erbjuds utgör en paketresa i den mening som avses i direktiv (EU) 2015/2302.

    Därför omfattas du av alla EU-rättigheter som gäller för paketresor. Företaget Singelresor Norden AB kommer att ansvara fullt ut för att paketresan som helhet fullgörs korrekt.

    Dessutom har företaget Singelresor Norden AB enligt lag, ett skydd för att återbetala dina betalningar och, när transport ingår i paketresan, säkerställa din hemtransport om det eller de hamnar på obestånd.

    Mer information om centrala rättigheter enligt direktiv (EU) 2015/2302
    För att låsa ute robotar måste du fylla i siffrorna två-sex-tre-sju i fältet (utan bindestreck).