Program
DAG
1
Avresa
Måndag, 28 december
Avresa med mellanlandning innan vår resa fortsätter mot Kapstaden.
DAG
2
Ankomst till Kapstaden – Table Mountain
Tisdag, 29 december
Nu är vi i en av de vackraste städerna i världen, Kapstaden!
Vår guide möter upp oss i ankomsthallen på flygplatsen. Vi åker direkt in till hjärtat av Kapstaden och om vädret tillåter tar vi linbanan upp till stadens kännetecken, Table Mountain – Taffelberget (biljett för linbanan ingår ej i priset). Efter detta åker vi till vårt hotell och checkar in.
På kvällen äter vi en gemensam middag.
Vänligen ta med en kopia av ditt pass samt information om din reseförsäkring som du lämnar till guiden.
Vi bor på Cresta Grande eller liknande.
Middag ingår.
DAG
3
Robben Island
Onsdag, 30 december
I dag ska vi fördjupa oss i Sydafrikas rika och ibland mörka historia.
Dagen är utformad för att ge oss en bättre förståelse för var Sydafrika kommer ifrån och dess roll i afrikansk politik. Vi ska åka på en guidad tur till Robben Island, fängelset för politiska fångar där Nelson Mandela satt fängslad i 18 år – ett sant bevis på den mänskliga andan och beslutsamheten.
Vi kommer tillbaka till populära V & A Waterfront och ni har eftermiddagen till förfogande för shopping eller för att ta en fika vid havet och njuta av den vackra utsikten. Efter detta tar vi oss tillbaka till hotellet på egen hand.
Vi bor på Cresta Grande eller liknande.
Frukost ingår.
DAG
4
Montagu – Gott Nytt År!
Torsdag, 31 december
Idag lämnar vi Kapstaden och kör österut mot bergsområdena i bergskedjan Langebergen och kommer fram till den pittoreska staden Montagu.
Garden route räknas som en av världens vackraste sträckor med de ständigt föränderliga färgerna på de majestätiska bergen, natursköna bergspassen, floderna, vingårdarna, fruktträdgårdarna och den vackra kusten.
Under dagen gör vi idag ett stopp hos en vinproducent som finns här och får provsmaka några av deras viner.
Denna vår sista dag 2026 kommer vi att njuta av lugnet bortom storstädernas puls och myller av människor när vi tillsammans äter en god nyårsmiddag och firar in det nya året. Lugnt har vi men roligt och trevligt ska vi ha, Gott Nytt År!
Vi bor på Montagu Country Hotel eller liknande.
Frukost och middag ingår.
DAG
5
Montagu
Fredag, 1 januari
Vi börjar det nya året med en lugn morgon och njuter av omgivningen. Vår guide samt hotellets aktivitetsdisk finns tillgänglig med idéer och förslag på aktiviteter denna dag för de som önskar.
Vi bor på Montagu Country Hotel eller liknande.
Frukost ingår.
DAG
6
Oudtshoorn och Buffeldrift Lodge
Lördag, 2 januari
I dag åker vi vidare österut mot Oudtshoorn där vi får en intressant guidad tur på en strutsfarm.
På eftermiddagen kommer vi fram till vårt boende för de kommande två nätterna på Buffelsdrift Game Lodge. Här bor vi i bekväma ”tält” med sängar och badrum och somnar gott med naturen alldeles inpå oss.
På kvällen äter vi en gemensam middag på lodgen.
Vi bor på Buffelsdrift Game Lodge
Frukost och middag ingår.
DAG
7
Cango Caves och safari
Söndag, 3 januari
Vakna upp till ljudet av egyptiska gäss och kanske morgonbadande flodhästar. Den bästa tiden att upptäcka djur på är under tidig morgon så idag stiger vi upp tidigt för en morgonsafari och hoppas på många spännande djurmöten som giraffer, antiloper, bufflar, flodhästar och elefanter. Efter detta åker vi tillbaka till lodgen för frukost.
Efter frukost ska vi idag åka till den imponerande grottan Cango Caves. Grottan är en av de största kalkstensgrottorna i världen och består av flera olika rum med fantastiska skapelser. Efter detta spännande äventyr åker vi tillbaka till Buffeldrift Game Lodge och har lite ledig tid att njuta av lugnet, spana på djur eller ta ett dopp i poolen.
Vi bor på Buffelsdrift Game Lodge
Frukost och middag ingår.
DAG
8
Plettenber Bay, Monkeyland eller Birds of Eden
Måndag, 4 januari
Vi gör en morgonsafari även idag (om vi inte istället gjorde en kvällssafri kvällen före). Efter frukost checkar vi ut och lämnar vildmarken för att åka söderut mot kusten och Plettenberg Bay. Vi stannar längs med vägen och tar en ”take-away” lunch innan vi fortsätter vår resa.
Idag kommer vi även att besöka antingen Monkeyland Sanctuary eller Birds of Eden, välj det som intresserar dig mest! På Monkeyland arbetar man med att rehabilitera burapor till ett liv i frihet. Aporna lever i skogen på Monkeyland och vi får en guidad tur här av deras duktiga guider. Här lever många olika arter av apor, bland annat några av Skansens Lemurer som Jonas Wahlström tagit dit. Om du är mer intresserad av fåglar så finns det möjlighet att istället besöka Birds of Eden som ligger precis bredvid Monkeyland, här går man då runt på egen hand utan guide.
Vi bor på The Bayview Hotel eller liknande.
Frukost ingår.
DAG
9
Plettenberg Bay
Tisdag, 5 januari
Idag har vi en ledig dag att njuta av vår semester. Hotellet har pool annars kan guiden ge tips på andra aktiviteter. Stranden och flera affärer ligger på gångavstånd från hotellet.
Vi bor på The Bayview Hotel eller liknande.
Frukost ingår.
DAG
10
Plettenberg Bay – Hermanus
Onsdag, 6 januari
Idag börjar vi bege oss tillbaka mot Kapstaden. Vi kommer under dagen att köra ca 415 km längst med väg N2 som binder samman Garden route med halvön där kuststaden Hermanus är belägen. Vi checkar in på vårt hotell i Hermanus som ligger precis vid havet.
Vi bor The Windsor Hotel eller liknande.
Frukost ingår.
DAG
11
Ledig dag Hermanus
Torsdag, 7 januari
Idag har vi en ledig dag i denna pittoreska kuststad. Här finns en mängd kaféer och även vandringsleder längst med kusten med alla sina tidvattenpooler. Vår guide kan ge tips på saker att göra.
Vi bor The Windsor Hotel eller liknande.
Frukost ingår.
DAG
12
Hermanus – Kapstaden
Fredag, 8 januari
Efter frukost lämnar vi Hermanus och beger oss tillbaka till Kapstaden. Vi gör ett stopp vid Bettys Bay Penguins och spanar in pingvinerna som finns här. Därefter fortsätter vår resa längst med kusten. Framme i Kapstaden så checkar vi in på vårt hotell.
Ikväll ska vi äta en fantastisk middag på en afrikansk restaurang med underhållning som kommer att bli ett minne för livet!
Vi bor på Cresta Grande eller liknande.
Frukost och middag ingår.
DAG
13
Kapstaden – Godahoppsudden
Lördag, 9 januari
Efter frukost är det ännu en gång dags att utforska Sydafrikas fantastiska landskap!
Idag ska vi göra en av de mest fantastiska och populäraste turerna i Kapstaden. Vi åker längs den vackra kusten med siktet inställt på Godahoppsudden. Ett naturreservat med imponerande klippor och ett hisnande skådespel när havets krafter slår in mot land. Det finns även möjlighet att gå eller åka upp till fyren vid Cape Point där vi även får tid för lunch. Vi åker sedan tillbaka längs Atlantkusten och passerar Kapstadens Riviera, Clifton- och Camps Bay.
Vi bor på Cresta Grande eller eller liknande.
Frukost ingår.
DAG
14
Kirstenbosch, vingårdsbesök och hemresa
Söndag, 10 januari
Efter frukost checkar vi ut från hotellet och eftersom vi har en del tid innan flyget går så utnyttjar vi det bäst genom att fortsätta utforska Kapstaden. Vi tar en promenad genom staden från vårt hotell via Green Market Square, Adderly Street och mot Company Gardens. Härifrån tar vi vår buss och åker vidare till den världsberömda Kirstenbosch botaniska trädgård som ligger vackert belägen vid den östra foten av Taffelberget.
Därefter fortsätter vi utforska Kapstaden och eftersom vi är i Sydafrikas stora vindistrikt kommer vi idag att besöka en vinproducent som finns här i Constantia dalen. Vi gör ett besök i en vinkällare och får provsmaka några av deras viner.
Efter detta åker vi till flygplatsen och tar farväl av vår nyfunne vän och guide innan det är dags att kliva på vårt flyg för hemresa.
Frukost ingår.
DAG
15
Hemkomst
Måndag, 11 januari
Efter en mellanlandning anländer vi till Skandinavien.
Om resan
Svårighetsgrad på resan (1-5): 2
2 Normal kondition. Denna resa passar dig som kan gå några kilometer i lugn takt på relativt plant underlag samt trappor.
Mer info om olika svårighetsgrader: Läs här
Preliminära flygtider (flygtider och flygbolag kan komma att ändras)
Flygbolag: Emirates, Lufthansa, Qatar, Turkish Airlines, Finnair
Stockholm 14.30 – 00.05 Dubai 03.50 – 11.40 Kapstaden
Köpenhamn 14.45 – 00.10 Dubai 03.50 – 11.40 Kapstaden
Kapstaden 18.30 – 05.55 Dubai 08.20 – 12.40 Stockholm
Kapstaden 18.30 – 05.55 Dubai 08.30 – 12.30 Köpenhamn
Ingår i resans pris
- Flyg i ekonomiklass tur och retur inklusive skatter.
- 12 nätter på hotell inkl. frukost.
- 7 middagar.
- Utflykter och inträden enligt program.
- Vatten under bussresan.
- Buss under hela resan.
- Engelsktalande guide/reseledare under hela resan.
- Dricks för bagagehantering.
Ingår inte i resans pris
- Avbeställningsskydd och reseförsäkringar.
- Alla personliga utgifter.
- Måltider som ej nämns i programmet.
- Dryck.
- Dricks till guide.
- Övriga aktiviteter som ej ingår i programmet.
Pass
De flesta länder utanför Europa kräver att passet ska vara giltigt minst 6 månader efter hemresedatumet. Passet ska ha minst 2 tomma/stämpelfria sidor och inte ha några skador. Observera att giltighetstiden för passet även kan gälla för de länder vi mellanlandar i. För aktuella inreseregler, kontakta berörd ambassad eller konsulat.
Guide
Vår engelsktalande guide Grant, som är boende i Sydafrika och har mångårig erfarenhet inom guidning, han eller någon av hans kollegor tar hand om våra grupper och är med under hela resan i Sydafrika.
Vaccination
För rådgivning gällande vaccination inför din resa hänvisar vi till närmaste vaccinationscentral. Läs gärna vårdguidens/1177 tips inför din resa på Reseråd och vaccinationer.
Hållbarhet
Vi värnar mycket om våra resmål och den kultur och natur vi alla är beroende av. Vi väljer samarbetspartners med omsorg och strävar alltid efter att ha resor som gynnar lokala ekonomier och de människor som lever på de platser vi besöker. Det skapar jobb och välfärd i många av de länder som lever på turismen. Att resa är inte bara en avkopplande semester där du lär känna nya människor utan även något som berikar oss med kunskaper och förståelse för andra länder och dess natur och kultur. Vårt mål är att du ska uppleva mer om landet och kulturen vi besöker och när vi reser bidrar vi även till att bevara byggnader, djur och natur.
För dig som vill klimatkompensera för din flygresas utsläpp finns det en mängd olika typer av klimatfinansieringsprojekt, företag och organisationer som erbjuder dessa. Det är bra att välja ett projekt som är certifierade enligt Gold Standard och/eller FN, vilket borgar för att klimatkompensationen går till rätt sak.
Galleri

















Viktig information
Resegaranti
Resegaranti enligt lagen för paketresor är ställd genom Kammarkollegiet.
Betalning
Anmälningsavgiften är 2 000 kr och betalas senast 8 dagar efter att du fått din faktura.
Bankgiro till Singelresor AB: 715-5724
Slutbetalning skall ske senast 90 dagar före avresan.
Försäkringar och avbeställningsskydd
Resenären är skyldig att ha egen reseförsäkring som ger fullgott skydd under resan. Avbeställningsskydd rekommenderas och ordnas av resenären. Avbeställningsskydd bokas bäst som tillägg på hemförsäkringen.
Läs mer om försäkringar och avbeställningsskydd.
Resehandlingar
Resenären är skyldig att själv kontrollera att biljetter och pass stämmer och att datum på passet ej gått ut. Pass krävs alltid för resor utanför Sverige och resenären är skyldig att ha med giltigt pass på resan.
Delvis utnyttjande av arrangemang
Om resenären uteblir från transporter eller andra arrangemang som ingår i resan utgår ingen ersättning.
Reklamationer
Reklamationer ska alltid framföras på resmålet för eventuell åtgärd.
Personuppgifter
Dina personuppgifter behöver vi för att kunna boka upp färdmedel och hotell. Vi kommer dock inte att använda dina personuppgifter för marknadsföring eller lämnar de vidare till tredje part eller något liknande. Dina uppgifter används bara för att kunna genomföra resan.
Önskar du nyhetsbrev från oss sparar vi bara din e-postadress så länge du önskar nyhetsbrev från oss.
Läs våra fullständiga villkor här.