Välkommen till vår nya hemsida!

Sydafrika Garden route med Singelresor

Sydafrika – Garden route

Vi landar i Kapstaden – en av de vackraste städerna i världen! Här gör vi en tur längs Atlantkusten till Godahoppsudden och Cape Point med magnifik utsikt. Vi besöker Robben Island, fängelset där Nelson Mandela satt fängslad i 18 år. Vi fortsät...

Program

DAG

1

Avresa

Onsdag, 10 februari

Avresa med mellanlandning innan vår resa fortsätter mot Kapstaden. 

DAG

2

Ankomst till Kapstaden – Table Mountain

Torsdag, 11 februari

Nu är vi i en av de vackraste städerna i världen, Kapstaden!
Vår guide möter upp oss i ankomsthallen på flygplatsen. Vi åker direkt in till hjärtat av Kapstaden och om vädret tillåter tar vi linbanan upp till stadens kännetecken, Table Mountain – Taffelberget (biljett för linbanan ingår ej i priset). Efter detta åker vi till vårt hotell och checkar in.  

På kvällen äter vi en gemensam middag.

Vänligen ta med en kopia av ditt pass samt information om din reseförsäkring som du lämnar till guiden.

Vi bor på Portswood Hotel eller liknande.

Middag ingår.

DAG

3

Robben Island

Fredag, 12 februari

I dag ska vi fördjupa oss i Sydafrikas rika och ibland mörka historia. 
Dagen är utformad för att ge oss en bättre förståelse för var Sydafrika kommer ifrån och dess roll i afrikansk politik. 

Vi ska åka på en guidad tur till Robben Island, fängelset för politiska fångar där Nelson Mandela satt fängslad i 18 år – ett sant bevis på den mänskliga andan och beslutsamheten.

Vi kommer tillbaka till populära V & A Waterfront och ni har eftermiddagen till förfogande för shopping eller för att ta en fika vid havet och njuta av den vackra utsikten. Efter detta tar vi oss tillbaka till hotellet på egen hand eller så kan man gå med vår guide på en promenad genom stadens centrum.

Vi bor på Portswood Hotel eller liknande.

Frukost ingår.

DAG

4

Kapstaden – Godahoppsudden

Lördag, 13 februari

Efter frukost är det ännu en gång dags att utforska Sydafrikas fantastiska landskap!
Idag ska vi göra en av de mest fantastiska och populäraste turerna i Kapstaden. Vi åker längs den vackra kusten med siktet inställt på Godahoppsudden. Ett naturreservat med imponerande klippor och ett hisnande skådespel när havets krafter slår in mot land. Det finns även möjlighet att gå eller åka upp till fyren vid Cape Point där vi även får tid för lunch. Vi åker sedan tillbaka längs Atlantkusten och passerar Kapstadens Riviera, Clifton- och Camps Bay. 

Vi bor på Portswood Hotel eller liknande.

Frukost ingår.

DAG

5

Vingårdsbesök och Kirstenbosch Gardens

Söndag, 14 februari

Vi tar en lugn morgon för egna strövtåg och eftersom vi är i Sydafrikas stora vindistrikt kommer vi idag att besöka en vinproducent som finns här i Constantia dalen. Området är den äldsta vinregionen i Sydafrika och vi besöker en vinkällare och får provsmaka några av deras viner. Härifrån tar vi vår buss och åker vidare till den världsberömda Kirstenbosch botaniska trädgård som ligger vackert belägen vid den östra foten av Taffelberget.

Vi bor på Portswood Hotel eller liknande.

Frukost ingår.

DAG

6

Montagu

Måndag, 15 februari

Idag lämnar vi Kapstaden och kör österut mot bergsområdena i bergskedjan Langebergen och kommer fram till den pittoreska staden Montagu.
Garden route räknas som en av världens vackraste sträckor med de ständigt föränderliga färgerna på de majestätiska bergen, natursköna bergspassen, floderna, vingårdarna, fruktträdgårdarna och den vackra kusten.

Under dagen gör vi idag ett stopp hos en vinproducent som finns här och får provsmaka några av deras viner.

Vi bor på Montagu Country Hotel eller liknande.

Frukost och middag ingår.

DAG

7

Oudtshoorn och Buffeldrift Lodge

Tisdag, 16 februari

I dag åker vi vidare österut mot Oudtshoorn där vi får en intressant guidad tur på en strutsfarm.
På eftermiddagen kommer vi fram till vårt boende för de kommande två nätterna på Buffelsdrift Game Lodge. Här bor vi i bekväma ”tält” med sängar och badrum och somnar gott med naturen alldeles inpå oss.
På kvällen äter vi en gemensam middag på lodgen.

Vi bor på Buffelsdrift Game Lodge 

Frukost och middag ingår.

DAG

8

Safari och Cango Caves

Onsdag, 17 februari

Vakna upp till ljudet av egyptiska gäss och kanske morgonbadande flodhästar.

Den bästa tiden att upptäcka djur på är under tidig morgon så idag stiger vi upp tidigt för en morgonsafari och hoppas få se några av Afrikas vilda djur som giraffer, antiloper, bufflar, flodhästar och elefanter.
Efter detta åker vi tillbaka till lodgen för frukost och därefter åker vi vidare på nästa äventyr som är den imponerande grottan Cango Caves. Grottan är en av de största kalkstensgrottorna i världen och består av flera olika rum med fantastiska skapelser.
Vi åker sedan tillbaka till Buffeldrift och resten av dagen är ledig för att njuta av lugnet, spana på djur eller ta ett dopp i poolen. 

Vi bor på Buffelsdrift Game Lodge

Frukost och middag ingår.

DAG

9

Plattenberg Bay – Monkeyland eller Birds of Eden

Torsdag, 18 februari

Idag gör vi ytterligare en morgonsafari och hoppas på många spännande djurmöten. 

Efter detta lämnar vi vildmarken och åker söderut mot kusten och Plattenberg Bay. Vi stannar längs med vägen och tar en ”take-away” lunch innan vi fortsätter.

På eftermiddagen besöker vi antingen Monkeyland Sanctuary eller Birds of Eden, välj det som intresserar dig mest! På Monkeyland arbetar man med att rehabilitera burapor till ett liv i frihet. Aporna lever i skogen på Monkeyland och vi får en guidad tur här av deras duktiga guider. Här lever många olika arter av apor, bland annat några av Skansens Lemurer som Jonas Wahlström tagit dit. Om du är mer intresserad av fåglar så finns det möjlighet att istället besöka Birds of Eden som ligger precis bredvid Monkeyland, här går man då runt på egen hand utan guide.  

På kvällen äter vi en gemensam middag.

Vi bor på The Bayview Hotel eller liknande.

Frukost och middag ingår.

DAG

10

Plettenberg Bay

Fredag, 19 februari

Idag har vi en ledig dag att varva ner på hotellet, njuta av en promenad i Plettenberg Bay eller längst med stranden. 

Vi bor på The Bayview Hotel eller liknande.

Frukost ingår.

DAG

11

Plettenberg Bay – Hermanus

Lördag, 20 februari

Idag börjar vi bege oss tillbaka mot Kapstaden. Vi kommer under dagen att köra ca 445 km längst med väg N2 som binder samman Garden route med halvön där kuststaden Hermanus är belägen. Vi checkar in på vårt hotell i Hermanus som ligger precis vid havet.

Vi bor The Windsor Hotel eller liknande.

Frukost ingår.

DAG

12

Ledig dag Hermanus

Söndag, 21 februari

Idag har vi en ledig dag i denna pittoreska kuststad. Här finns en mängd kaféer och även vandringsleder längst med kusten med alla sina tidvattenpooler. Vår guide kan ge tips på saker att göra. 

Vi bor The Windsor Hotel eller liknande.

Frukost ingår.

DAG

13

Hermanus – Kapstaden

Måndag, 22 februari

Efter frukost lämnar vi Hermanus och beger oss tillbaka till Kapstaden. Vi gör ett stopp vid Bettys Bay Penguins och spanar in pingvinerna som finns här. Därefter fortsätter vår resa längst med kusten. Framme i Kapstaden så checkar vi in på vårt hotell.

Ikväll ska vi äta en fantastisk middag på en afrikansk restaurang med underhållning som kommer att bli ett minne för livet!

Vi bor på Portswood Hotel eller liknande.

Frukost och middag ingår.

DAG

14

Hemresa

Tisdag, 23 februari

Idag är det tyvärr dags att ta farväl av Sydafrika för denna gång. Vi åker till flygplatsen och tar farväl av vår nyfunne vän och guide innan det är dags att kliva på vårt flyg för hemresa.

Frukost ingår.

DAG

15

Hemkomst

Onsdag, 24 februari

Efter en mellanlandning kommer vi fram till Skandinavien.

Om resan

Svårighetsgrad på resan (1-5): 2

2 Normal kondition. Denna resa passar dig som kan gå några kilometer i lugn takt på relativt plant underlag samt trappor.
Mer info om olika svårighetsgrader: Läs här

Preliminära flygtider (flygtider och flygbolag kan komma att ändras)

Flygbolag: Qatar, Lufthansa, Emirates, Turkish Airlines, Finnair

Stockholm 14.55 – 23.10 Doha 01.40 – 10.30 Kapstaden
Köpenhamn 15.05 – 23.05 Doha 01.40 – 10.30 Kapstaden

Kapstaden 18.55 – 05.25 Doha 08.25 – 13.25 Stockholm
Kapstaden 18.55 – 05.25 Doha 09.00 – 13.30 Köpenhamn

Ingår i resans pris

  • Flyg i ekonomiklass tur och retur inklusive skatter.
  • 12 nätter på hotell inkl. frukost.
  • 6 middagar.
  • Utflykter och inträden enligt program.
  • Vatten under bussresan.
  • Buss under hela resan.
  • Engelsktalande guide/reseledare under hela resan.
  • Dricks för bagagehantering.

Ingår inte i resans pris

  • Avbeställningsskydd och reseförsäkringar.
  • Alla personliga utgifter.
  • Måltider som ej nämns i programmet.
  • Dryck.
  • Dricks till guide.
  • Övriga aktiviteter som ej ingår i programmet.

Pass

De flesta länder utanför Europa kräver att passet ska vara giltigt minst 6 månader efter hemresedatumet. Passet ska ha minst 2 tomma/stämpelfria sidor och inte ha några skador. Observera att giltighetstiden för passet även kan gälla för de länder vi mellanlandar i. För aktuella inreseregler, kontakta berörd ambassad eller konsulat.

Guide

Vår engelsktalande guide Grant, som är boende i Sydafrika och har mångårig erfarenhet inom guidning, han eller någon av hans kollegor tar hand om våra grupper och är med under hela resan i Sydafrika.

Vaccination

För rådgivning gällande vaccination inför din resa hänvisar vi till närmaste vaccinationscentral. Läs gärna vårdguidens/1177 tips inför din resa på Reseråd och vaccinationer.

Hållbarhet

Vi värnar mycket om våra resmål och den kultur och natur vi alla är beroende av. Vi väljer samarbetspartners med omsorg och strävar alltid efter att ha resor som gynnar lokala ekonomier och de människor som lever på de platser vi besöker. Det skapar jobb och välfärd i många av de länder som lever på turismen. Att resa är inte bara en avkopplande semester där du lär känna nya människor utan även något som berikar oss med kunskaper och förståelse för andra länder och dess natur och kultur. Vårt mål är att du ska uppleva mer om landet och kulturen vi besöker och när vi reser bidrar vi även till att bevara byggnader, djur och natur.

För dig som vill klimatkompensera för din flygresas utsläpp finns det en mängd olika typer av klimatfinansieringsprojekt, företag och organisationer som erbjuder dessa. Det är bra att välja ett projekt som är certifierade enligt Gold Standard och/eller FN, vilket borgar för att klimatkompensationen går till rätt sak.

Viktig information

Resegaranti

Resegaranti enligt lagen för paketresor är ställd genom Kammarkollegiet.

Betalning

Anmälningsavgiften är 2 000 kr och betalas senast 8 dagar efter att du fått din faktura.
Bankgiro till Singelresor AB: 715-5724


Slutbetalning skall ske senast 90 dagar före avresan.

Försäkringar och avbeställningsskydd

Resenären är skyldig att ha egen reseförsäkring som ger fullgott skydd under resan.
Avbeställningsskydd rekommenderas och ordnas av resenären. Avbeställningsskydd bokas bäst som tillägg på hemförsäkringen.

Läs mer om försäkringar och avbeställningsskydd.

Resehandlingar

Resenären är skyldig att själv kontrollera att biljetter och pass stämmer och att datum på passet ej gått ut. Pass krävs alltid för resor utanför Sverige och resenären är skyldig att ha med giltigt pass på resan.

Delvis utnyttjande av arrangemang

Om resenären uteblir från transporter eller andra arrangemang som ingår i resan utgår ingen ersättning.

Reklamationer

Reklamationer ska alltid framföras på resmålet för eventuell åtgärd.

Personuppgifter

Dina personuppgifter behöver vi för att kunna boka upp färdmedel och hotell. Vi kommer dock inte att använda dina personuppgifter för marknadsföring eller lämnar de vidare till tredje part eller något liknande. Dina uppgifter används bara för att kunna genomföra resan.
Önskar du nyhetsbrev från oss sparar vi bara din e-postadress så länge du önskar nyhetsbrev från oss.
Läs våra fullständiga villkor här.

Resenärer tycker

  • Vilken resa 10 av 10 Hotellen i kap stan var bra och låg utmärk Guiderna var trevliga och kunniga Saknade pool på en del hotell det skulle vara trevligt Vinprovningen i kap stan kan man hoppa över Så nu är det bara att boka nästa resa.

    Urban

    Sydafrika – Garden route 10-23 feb 2026

  • Resan till Sydafrika får full pott! Innehåller allt från storstad, safari, grotta, marint liv och vingårdar. Prisvärt med mat och dryck. Härlig grupp på 10 pers. Väntat länge på att resan skulle få en avgång när det inte är storhelg. Fina hotell, lagom spridning av gemensamma måltider och fria aktiviteter. Guiderna Grant och Quentin är äkta problemlösare och är en stor anledning till att resan blev så bra. Har prickat av flera punkter på min bucketlist, Godahoppsudden, Taffelberget och Robben Island. Ser framemot nästa resa med Singelresor.

    Agneta

    Sydafrika – Garden route 10-23 feb 2026

  • Alltså, vilken fantastiskt trevlig resa det här var! En bra mix med många olika saker som vi fick uppleva. Det går inte riktigt att rangordna, eftersom så mycket var trevligt och intressant. Det var genomgående bra hotel, och extra mysigt att sova på Buffelsdrift Game Lodge. Så glad att jag gjorde min första ”singelresa” nu när sonen precis flyttat hemifrån. Det blir inte min sista 😊 Lufthansas flyg dit var ett väldigt gammalt flygplan, med säten som endast gick att fälla marginellt och ett ganska enkelt mediesystem. Hemresan var betydligt bekvämare. Hade kunnat tänka mig en lite längre stund på Constantia vingård, för det var väldigt vackra omgivningar. Jag skulle också ha kikat på informationskartan vid Kirstenbosch lite noggrannare, då hade jag hamnat i de finare omgivningarna.. och inte i en mörk och snårig, brant uppförsbacke…😅 Tror möjligtvis att det hade varit roligare med Grant hela resan igenom, men Quinton var trevlig och påläst. Med det sagt, är jag jättenöjd med min resa! 😃

    Anna

    Sydafrika – Garden route 10-23 feb 2026

  • Det var en fantastisk resa. Bra och intressant program. Den fria dagen i Plettenberg Bay fixade guiden så vi kom iväg på val- och delfinsafari samt att en del av oss besökte ett Cat Sanctuary. Besöket vid Godahoppsudden förverkligade en dröm sedan barndomen då vi i skolan läste om upptäcktsresande. Sydafrika är verkligen värt ett besök. Som vanligt en bra organiserad resa av Singelresor. Mycket bra guider. Bra hotell. Gillar att många av måltiderna ingår i programmet. Vi var 10 i gruppen och det var en bra storlek och det var en väldigt trevlig grupp. Funderar redan på nästa resa.

    Karin

    Sydafrika – Garden route 10-23 feb 2026

  • Helt fantastisk resa! Perfekt blandning av natur, kultur, mat, vin, avkoppling och upplevelser. Bra att inte alla dagar var uppbokade men precis lagom utflykter för att få ut det bästa! Grant är en fantastisk guide! Så trevlig engagerad och rolig. Så intressant att lära sig så mycket om landet. Quentin var också en jättebra guide! Var min andra resa med er. Var jättenöjd med resan till Zanzibar också. Kommer absolut resa fler gånger med er!

    Annika

    Sydafrika – Garden route 10-23 feb 2026

  • Pris kommer inom kort
    Resans längd
    15 dagar
    Antal deltagare
    6-12
    Avreseorter
    Köpenhamn, Stockholm
    Sydafrika
    Land
    Sydafrika
    Kontinent
    Afrika
    Huvudstad
    Pretoria
    Landsarea
    1 219 912 km²
    Antal invånare
    49 000 000
    Valutakod
    ZAR
    Landsinformationen hämtas från GeoNames.org/