Välkommen till vår nya hemsida!

Portugal longstay vid Albufeira på vackra Algarvekusten. All inclusive med Singelresor

Portugal longstay vid Albufeira på vackra Algarvekusten. All inclusive – 21 nätter

Fly mörker och rusk och tillbringa några veckor på Portugals vackra Algarvekust. Vacker omgivning och behagligt klimat gör detta område till en mycket populär tillflyktsort för frusna nordbor. Detta är en mycket prisvärd resa där alla måltider och a...

Program

DAG

1

Avresa och ankomst

Onsdag, 21 oktober

Avresa och ankomst till Portugal. I ankomsthallen blir vi mötta för vidare transfer till hotellet. Efter ca 50 minuter når vi vårt hotell.

Vi bor på Auramar Beach Resort Hotel

Middag ingår.

DAG

2-21

Lediga dagar samt några utflykter

Dag 2-21

Lediga dagar att nyttja hotellets faciliteter eller upptäcka omgivningen. Några av dagarna kommer vi att göra utflykter. För dig som vill upptäcka mer kommer våra representanter Robert eller Desirée att erbjuda flera utflykter som går att köpa till på plats. Det kan vara vandringar, sevärdheter eller besök till lokala tillverkare etc. Robert och Desirée har stor erfarenhet och kunskap om området och bor delar av året på Algarvekusten och är stationerad ca 5 kilometer från hotellet. 

Vi bor på Auramar Beach Resort Hotel

Frukost, lunch och middag ingår.

DAG

22

Hemresa

Onsdag, 11 november

Hemresa och ankomst till Skandinavien samma dag.

Frukost ingår.

Om resan

Svårighetsgrad på resan (1-5): 1

1 Låg kondition. Denna resa passar alla som kan ta sig fram obehindrat kortare sträckor på relativt plant underlag samt trappor.
Mer info om olika svårighetsgrader: Läs här

Preliminära flygtider (flygtider och flygbolag kan komma att ändras)

Flygbolag: SAS, Norwegian, TAP Portugal, Lufthansa, Brussels Airlines

Stockholm 06.00 – 09.35 Faro
Köpenhamn 06.00 – 08.50 Faro

Faro 10.35 – 16.00 Stockholm
Faro 16.35 – 17.25 Lissabon 19.00 – 23.50 Köpenhamn

Ingår i priset

  • Flyg i ekonomiklass tur och retur enligt reseinformationen inkl. skatter och avgifter.
  • Transfer från flygplatsen till hotellet och tillbaka.
  • 21 nätter på turistklasshotell.
  • All inclusive (frukost, lunch och middag inkl. dryck).
  • Svensktalande representant finns tillgänglig under hela resan.
  • 4 st utflykter. På några av utflykterna pratar guiden engelska och på någon har vi vår svensktalande representant. Beroende på gruppstorlek kan andra gäster vara med på utflykterna. Måltider under utflykterna ingår ej om inte annat anges.

Ingår ej i priset

  • Eventuella extra utflykter.
  • Dricks.
  • Reseförsäkring och avbeställningsskydd.
  • Turistskatt 2€ per natt (max 7 nätter) som betalas på plats till hotellet.

Förslag på utflykter

Portugisisk afton i Albufeira, underhållning av äkta portugisiska folklore samt lite Fado. Lite lättare underhållning som ger en mycket trevlig och uppsluppen stämning, möjlighet till lite allsång ges. Vi avnjuter en 3 rätters gruppmeny. Välj mellan kött, fisk eller vegetariskt, dricka (öl eller vin) ingår samt efterrätt.

Upptäck Algarve västerut, mot Europas sydvästligaste hörn. Vi kör kl 09.00 på morgonen och stannar på vägen för fika och lunch. Resan tar oss längs intressanta byar, stränder, städer, utsiktsplatser och några pärlor som bara måste ses. Vi beräknar vara borta hela dagen och förväntas vara åter på hotellet vid 17.00-tiden. Ta med kamera, vatten och bekväma kläder. Landskapet här är karga klippor, gömda vackra vikar och grottor.

Upptäck Algarve österut, mot spanska gränsen. Vi kör kl 09.00 på morgonen och stannar på vägen för fika och lunch. Resan tar oss längs intressanta byar, stränder, städer, utsiktsplatser och några pärlor som bara måste ses. Vi beräknar vara borta hela dagen och förväntas vara åter på hotellet vid 17.00-tiden. Ta med kamera, vatten och bekväma kläder. Landskapet här är mer inland med floder och kust med vita långa stränder, naturreservat.

Öarnas tur, 6 timmar, start från hamnen i staden Olhão. Turen går från Olhão till, Culatra Island ca 30 min. Vi stannar några timmar, har tid för lunch och ser oss omkring i ett samhälle som består av cirka 900 personer. Vi promenerar genom byn till Atlantkusten för att beskåda en sandstrand på 8 km. Området heter Ria Formosa och är ett enastående naturskyddsområde.

Hotell

Auramar Beach Resort Hotel
Hotellet är ett ”All-inclusive” hotell där mat och dryck ingår. Ett stenkast från stranden har detta lite äldre hotell ett mycket bra läge. Inomhus- och utomhuspool (ej uppvärmd), stor trädgård med lummig grönska med utsikt över Atlanten. 287 rum med balkong, delvis havsutsikt, kylskåp, värdeskåp och luftkonditionering. Internet är gratis och fungerar relativt bra men vi kan inte garantera att det fungerar lika bra som hemma. Restaurang och barer, biljard, tennis och andra sportaktiviteter finns på hotellet. Ett liveband brukar spela på hotellet någon kväll i veckan. Observera att det är mycket trappor på hotellet och att alla faciliteter inte nås med hiss.
Hotellets restaurang är stor och har ett stort bufféutbud samt olika drycker. Dock kan restaurangen ibland upplevas som högljudd.
Albufeira centrum ligger ca 1,5 km från hotellet om man går längst med stranden. Det går bra att gå längs med stranden eller längs med vägen. Går man längst med vägen är det något längre.
Restaurang- och bargatan ”The Strip” ligger 600 meter från hotellet.
Läs gärna recensioner på hotellet på tex. Booking.com

Golf

Tycker du om att spela golf så finns det två 9 hålsbanor några kilometer från hotellet, Balaia Golf och Pine Cliffs. Sedan finns det en 18 hålsbana i Salgados som ligger 20 minuter med bil från hotellet.
Vill man åka lite längre bort är det Vilamoura med minst 6 banor, 30 minuter från hotellet.
Vår svensktalande representant på plats hjälper till med bokningarna.

Hållbarhet

Vi värnar mycket om våra resmål och den kultur och natur vi alla är beroende av. Vi väljer samarbetspartners med omsorg och strävar alltid efter att ha resor som gynnar lokala ekonomier och de människor som lever på de platser vi besöker. Det skapar jobb och välfärd i många av de länder som lever på turismen. Att resa är inte bara en avkopplande semester där du lär känna nya människor utan även något som berikar oss med kunskaper och förståelse för andra länder och dess natur och kultur. Vårt mål är att du ska uppleva mer om landet och kulturen vi besöker och när vi reser bidrar vi även till att bevara byggnader, djur och natur.

För dig som vill klimatkompensera för din flygresas utsläpp finns det en mängd olika typer av klimatfinansieringsprojekt, företag och organisationer som erbjuder dessa. Det är bra att välja ett projekt som är certifierade enligt Gold Standard och/eller FN, vilket borgar för att klimatkompensationen går till rätt sak.

Viktig information

Resegaranti

Resegaranti enligt lagen för paketresor är ställd genom Kammarkollegiet.

Betalning

Anmälningsavgiften är 2 000 kr och betalas senast 8 dagar efter att du fått din faktura.
Bankgiro till Singelresor AB: 715-5724


Slutbetalning skall ske senast 60 dagar före avresan.

Försäkringar och avbeställningsskydd

Resenären är skyldig att ha egen reseförsäkring som ger fullgott skydd under resan.
Avbeställningsskydd rekommenderas och ordnas av resenären. Avbeställningsskydd bokas bäst som tillägg på hemförsäkringen.

Läs mer om försäkringar och avbeställningsskydd.

Resehandlingar

Resenären är skyldig att själv kontrollera att biljetter och pass stämmer och att datum på passet ej gått ut. Pass krävs alltid för resor utanför Sverige och resenären är skyldig att ha med giltigt pass på resan.

Delvis utnyttjande av arrangemang

Om resenären uteblir från transporter eller andra arrangemang som ingår i resan utgår ingen ersättning.

Reklamationer

Reklamationer ska alltid framföras på resmålet för eventuell åtgärd.

Personuppgifter

Dina personuppgifter behöver vi för att kunna boka upp färdmedel och hotell. Vi kommer dock inte att använda dina personuppgifter för marknadsföring eller lämnar de vidare till tredje part eller något liknande. Dina uppgifter används bara för att kunna genomföra resan.
Önskar du nyhetsbrev från oss sparar vi bara din e-postadress så länge du önskar nyhetsbrev från oss.
Läs våra fullständiga villkor här.

Resenärer tycker

  • Jag är verkligen nöjd med min resa med singelresor. Från det att vi möttes på flygplatsen tills att vi åkte hem. Så trevligt att ha 20 nya resekompisar att hänga med på resan. Är man ensam men vill resa i grupp så är detta ett väldigt bra koncept.

    Margareta

    Portugal longstay 2-23 nov 2025

  • Reseledarna var mycket bra. Inget var omöjligt för dem att fixa. Hotellet var ok även om det var väldigt högt ljud vid buffén och stora poolen. Rummen behöver uppfräschas. Vi var en grupp som trivdes ihop och alla var positiva. Jag brukar inte resa i grupp men om jag ska göra om det är Singelresor ett första alternativ.

    Lena

    Portugal longstay 18 okt-8 nov 2025

  • Resan var alla tiders! Desirée och Robert var mycket bra och hjälpsamma! Hotellet var bra med god mat och bra rum. Men det var som ni beskrev onödigt bullrigt i restaurangen och baren. Men annars bra resmål som jag gärna skulle åka tillbaka till!

    Kari

    Portugal longstay 18 okt-8 nov 2025

  • Tack för välkommen hem hälsning. Resan till Albufeira 3 v var en fantastisk trevlig fin resa. Desirée och Robert var mycket omhändertagande duktiga guider, eloge till dem💕

    Gunilla

    Portugal longstay 18 okt-8 nov 2025

  • Tre härliga veckor med en mycket trevlig grupp resenärer. Underbar miljö, bra hotell och intressanta utflykter, med väldigt trevliga reseledare som tog väl hand om oss. Jag hade en mycket bra resa. Stort tack!

    Elisabet

    Portugal longstay 18 okt-8 nov 2025

  • Boka resa
    Resans längd
    22 dagar
    Antal deltagare
    max 22
    Avreseorter
    Köpenhamn, Stockholm
    Portugal
    Land
    Portugal
    Kontinent
    Europa
    Huvudstad
    Lissabon
    Landsarea
    92 391 km²
    Antal invånare
    10 676 000
    Valutakod
    EUR
    Landsinformationen hämtas från GeoNames.org/

    Boka Portugal longstay vid Albufeira på vackra Algarvekusten. All inclusive - 21 nätter

    21/10 – 11/11 2026

    Din resa

    Rumsalternativ
    Avreseorter
    Detta fält är dolt när formuläret visas
    Detta fält är dolt när formuläret visas
    Detta fält är dolt när formuläret visas
    Detta fält är dolt när formuläret visas
    Detta fält är dolt när formuläret visas
    Detta fält är dolt när formuläret visas
    Detta fält är dolt när formuläret visas
    Detta fält är dolt när formuläret visas
    Detta fält är dolt när formuläret visas
    Detta fält är dolt när formuläret visas
    Detta fält är dolt när formuläret visas

    Dina uppgifter

    Inom Europa räcker det med ett förnamn (tilltalsnamn som i passet)
    Samtliga efternamn som står i passet behövs alltid uppges
    Kön(Obligatoriskt)
    Land(Obligatoriskt)

    Anhörig

    Övrigt

    Dela min mail till medresenärer
    Nyhetsbrev
    Hur hittade du denna resa?

    Avsnittsavdelare

    De kombinerade resetjänster du erbjuds utgör en paketresa i den mening som avses i direktiv (EU) 2015/2302.

    Därför omfattas du av alla EU-rättigheter som gäller för paketresor. Företaget Singelresor Norden AB kommer att ansvara fullt ut för att paketresan som helhet fullgörs korrekt.

    Dessutom har företaget Singelresor Norden AB enligt lag, ett skydd för att återbetala dina betalningar och, när transport ingår i paketresan, säkerställa din hemtransport om det eller de hamnar på obestånd.

    Mer information om centrala rättigheter enligt direktiv (EU) 2015/2302
    För att låsa ute robotar måste du fylla i siffrorna noll-ett-fem-sex i fältet (utan bindestreck).