Program
DAG
1
Avresa och ankomst till Svalbard
Tisdag, 29 december
Avresa och efter en mellanlandning ankommer vi till Svalbard.
På flygplatsen möts vi upp i ankomsthallen för vidare transport till vårt hotell för de kommande nätterna. Hotellet ligger inne i Longyearbyen, som är huvudorten på Svalbard.
Efter incheckning så möter vi kontaktpersoner, guider och de andra gästerna som firar nyåret på hotellet.
På kvällen blir det en 2-rätters middag på hotellets restaurang Polfareren.
Vi bor på Hotel Polfareren
Middag ingår.
DAG
2
Livet i gruvan och guidad tur i Longyearbyen
Onsdag, 30 december
Under denna nyårsresa delar vi upplevelsen med övriga nyårsresenärer på hotellet. Vi har ingen privat guide som endast är för våra resenärer utan gruppen gör samma utflykter som övriga resenärer på hotellet. På några av utflykterna delas vi in i mindre grupper av logistiska skäl vilket kan göra av man gör utflykterna på andra tider eller dagar än vad som står i detta program. Ordning och tiderna för utflykterna får man vid ankomst.
Longyearbyen grundades som en gruvstad med inriktning på brytning av kol. Det har gått 20 år sedan gruvarbetarna grävde fram det svarta guldet från berget men vi ska idag få se hur det var att arbeta i gruvorna här. Vi utrustar oss med hjälm, pannlampa och gruvkläder och beger oss djupt in i berget på en kulturhistorisk tur för att se och lära oss om livet som gruvarbetare.
Varaktighet: ca. 3 timmar
Resten av dagen är fri för egna aktiviteter.
Det finns ett trevligt museum i Longyearbyen som är väl värt ett besök för er som vill lära er mer som Svalbard.
På kvällen äter vi en 2-rätters middag på Svalbar Gastropub
Vi bor på Hotel Polfareren
Frukost och middag ingår.
DAG
3
Ledig dag och nyårsfirande
Torsdag, 31 december
Ledig dag att strosa runt i Longyearbyen
På kvällen samlas vi på restaurang Polfareren. Vi välkomnar det nya året med en välsmakande nyårsmiddag. Kvällen inleds med en välkomstaperitif, innan vi njuter av en exklusiv 5-rättersmeny sammansatt av restaurangens duktiga kockar. När vi avslutat måltiden med vår utsökta efterrätt skålar vi in det nya året.
Vi bor på Hotel Polfareren
Frukost och middag ingår.
DAG
4
Historisk vandring
Fredag, 1 januari
Longyearbyen är en speciell stad, med till synes vanliga byggnader och landmärken men med unika berättelserna bakom dem. Vår guide leder oss genom staden och dess historia, från dess ursprung som gruvstaden Longyear City till den urbana och naturliga moderna staden vi känner Longyearbyen som det är idag. Turen tar ca 2 timmar.
Kl. 12 äter vi lunch på Restaurang Polfareren. Ladda batterierna och få tillbaka värmen efter en dag ute i den friska arktiska luften! Det
serveras två goda soppor, tillsammans med färskt bröd.
På kvällen, kl. 18:00 äter vi Tapas på Svalbar
Vi bor på Hotel Polfareren
Frukost, lunch och middag ingår.
DAG
5
Hundspann
Lördag, 2 januari
Norrsken, fullmåne eller stormigt väder. Den arktiska vildmarken erbjuder fantastiskt
upplevelser när du åker på tur med din hundspann. Då vi inte alla kan köra hundspann samtidigt så blir vi på denna aktivitet uppdelade i mindre grupper
Iklädda varma kläder blir vi upphämtade på hotellet. När vi kommer till kenneln så möts vi av våra fyrbenta vänner som skäller och ylar förväntansfullt. Vi får här instruktioner hur hundspannen körs och tillsammans med erfaren guide ger vi oss iväg ut i polarnatten. Vi turas om att köra hundspannen.
På kvällen äter vi en välsmakande 3-rätters middag på restaurang Polfareren.
På Svalbard finns det kanske inte så många lokala råvaror, men det som finns här är exklusivt och middagen är inspirerad av Svalbards unika omgivningar.
Vi bor på Hotel Polfareren
Frukost och middag ingår.
DAG
6
Norrskenssafari med snöskoter
Söndag, 3 januari
Idag ska vi ta oss ut i landskapet med snöskoter. Vi klär oss varmt och blir därefter hämtade på hotellet. Vi får instruktioner om hur man kör snöskotern och vill man inte själv köra så får man sitta bak som passagerare. Vi turas om att köra då man delar snöskoter.
Med snöskoter tar vi oss sedan ut ur stadens ljus och in i det mörka landskapet som är upplyst från snön, månen och stjärnorna. Kom också ihåg att titta upp efter norrsken, har vi tur så får vi se ett. Den mörka polarnatten på Svalbard är den bästa utgångspunkten för att uppleva det mystiska norrskenet, även under dagen.
Längs vägen stannar vi till och lyssnar på tystnaden och njuter av naturen. Varm dryck och kex serveras.
Norrskenssafari med snöskoter är beroende av snöförhållandena. En alternativ utflykt kommer att erbjudas om väderförhållandena inte tillåter skotersafari. Om det ej är möjligt så kommer återbetalning av den inställda utflykter att ske efter resans slut.
Kvällens middag blir en Steak Night på Svalbar.
Vi bor på Hotel Polfareren
Frukost och middag ingår.
DAG
7
Hemresa
Måndag, 4 januari
Efter frukost och utcheckning från hotellet kan vi ha lite ledig tid innan det är det dags för avfärd till flygplatsen. Fulla av intryck lämnar vi Svalbard för denna gång.
Frukost ingår.
Om resan
Svårighetsgrad på resan (1-5): 2
2 Normal kondition. Denna resa passar dig som kan gå några kilometer i lugn takt på relativt plant underlag samt trappor.
Mer info om olika svårighetsgrader: Läs här
Preliminära flygtider (flygtider och flygbolag kan komma att ändras)
Flygbolag: SAS, Norwegian
Stockholm 06.30 – 07.30 Oslo 09.35 – 14.05 Longyearbyen
Köpenhamn 08.35 – 11.15 Tromsö 12.15 – 14.05 Longyearbyen
Köpenhamn 08.35 – 11.15 Tromsö 12.15 – 14.05 Longyearbyen
Longyearbyen 15.00 – 18.00 Oslo 21.30 – 22.35 Stockholm
Longyearbyen 15.00 – 18.00 Oslo 19.05 – 20.20 Köpenhamn
Longyearbyen 15.00 – 18.00 Oslo 19.05 – 20.20 Köpenhamn 23.05 – 23.55 Göteborg (OBS! utresa från Köpenhamn)
Ingår i resans pris:
- Flyg i ekonomiklass tur och retur enligt reseinformationen inkl. skatter och avgifter.
- Transfer flygplatsen på Svalbard – hotellet – flygplatsen.
- 6 nätter på hotell inkl. frukostbuffé.
- 1 sopp-lunch.
- 6 middagar.
- Utflykter enligt program samt specialutrustning/kläder som krävs för utflykterna.
- Norsktalande eller engelsktalande guide under utflykterna.
Ingår ej i resans pris:
- Drycker.
- Måltider som ej nämns i programmet.
- Reseförsäkring och avbeställningsskydd.
- Eventuell turistskatt som betalas direkt till hotellen.
Pass
För svenska medborgare som reser till/från Svalbard krävs giltigt pass. Svalbard är inte del av vare sig Schengen-området eller den nordiska passöverenskommelsen.
Hotell
Svalbard Hotel Polfareren ligger centralt beläget i Longyerbyen.
Hållbarhet
Vi värnar mycket om våra resmål och den kultur och natur vi alla är beroende av. Vi väljer samarbetspartners med omsorg och strävar alltid efter att ha resor som gynnar lokala ekonomier och de människor som lever på de platser vi besöker. Det skapar jobb och välfärd i många av de länder som lever på turismen. Att resa är inte bara en avkopplande semester där du lär känna nya människor utan även något som berikar oss med kunskaper och förståelse för andra länder och dess natur och kultur. Vårt mål är att du ska uppleva mer om landet och kulturen vi besöker och när vi reser bidrar vi även till att bevara byggnader, djur och natur.
För dig som vill klimatkompensera för din flygresas utsläpp finns det en mängd olika typer av klimatfinansieringsprojekt, företag och organisationer som erbjuder dessa. Det är bra att välja ett projekt som är certifierade enligt Gold Standard och/eller FN, vilket borgar för att klimatkompensationen går till rätt sak.
Galleri















Viktig information
Resegaranti
Resegaranti enligt lagen för paketresor är ställd genom Kammarkollegiet.
Betalning
Anmälningsavgiften är 2 000 kr och betalas senast 8 dagar efter att du fått din faktura.
Bankgiro till Singelresor AB: 715-5724
Slutbetalning skall ske senast 60 dagar före avresan.
Försäkringar och avbeställningsskydd
Resenären är skyldig att ha egen reseförsäkring som ger fullgott skydd under resan. Avbeställningsskydd rekommenderas och ordnas av resenären. Avbeställningsskydd bokas bäst som tillägg på hemförsäkringen.
Läs mer om försäkringar och avbeställningsskydd.
Resehandlingar
Resenären är skyldig att själv kontrollera att biljetter och pass stämmer och att datum på passet ej gått ut. Pass krävs alltid för resor utanför Sverige och resenären är skyldig att ha med giltigt pass på resan.
Delvis utnyttjande av arrangemang
Om resenären uteblir från transporter eller andra arrangemang som ingår i resan utgår ingen ersättning.
Reklamationer
Reklamationer ska alltid framföras på resmålet för eventuell åtgärd.
Personuppgifter
Dina personuppgifter behöver vi för att kunna boka upp färdmedel och hotell. Vi kommer dock inte att använda dina personuppgifter för marknadsföring eller lämnar de vidare till tredje part eller något liknande. Dina uppgifter används bara för att kunna genomföra resan.
Önskar du nyhetsbrev från oss sparar vi bara din e-postadress så länge du önskar nyhetsbrev från oss.
Läs våra fullständiga villkor här.
