Välkommen till vår nya hemsida!

Namibia med Singelresor

Namibia – safari, öken och sanddyner

Namibia är ett av Afrikas vackraste länder med vacker och karg natur bestående av ändlösa savanner, öknar med vykortsvackra sanddyner och ett spännande djurliv. Vi ankommer till huvudstaden Windhoek och kommer under denna resa bland annat även att besöka ...

Program

DAG

1

Avresa

Måndag, 28 september

Avresa från Skandinavien

DAG

2

Ankomst till Windhoek

Tisdag, 29 september

Vi landar i Namibias huvudstad Windhoek som blir vår inkörsport till en spännande mix av sanddyner, öknar och forntida kulturer. I ankomsthallen på flygplatsen möts vi upp av vår guide för vidare färd till vårt hotell. Gemensam middag på kvällen.

Vi bor på Windhoek Country Hotel and Casino eller liknande.

Middag ingår.

DAG

3

Namibias öken

Onsdag, 30 september

Efter frukost åker vi mot nationalparken Naukluft och de jättelika sanddynerna i
Sossusvlei. Detta är en av världens äldsta öknar som formats under mer än 130 miljoner år och innehåller de högsta sanddynerna i världen! Här finns bland annat den berömda sanddynen ”Dune 45”.
På vägen kommer vi att stanna vid den lilla ”byn” Solitaire som bland annat innehar den enda butiken och tankstationen mellan sanddynerna i Sossusvlei och kusten.

Vi bor på Sossusvlei Lodge liknande.

Frukost och middag ingår.

DAG

4

Sossusvlei och den röda öknen

Torsdag, 1 oktober

Idag beger vi oss av tidigt på morgonen för att åka in i nationalparken till de höga sanddynerna. Vi klättrar upp på en sanddyn för att få en vacker vy över detta sandhav. Därefter åker vi till Sossusvlei och vlei där vi har lite ledig tid att utforska omgivningen och passa på att ta fantastiska fotografier av världens äldsta oxiderade röda öken och förundras över den rika mångfalden av liv i detta ogästvänliga land. Vår guide berättar mer om denna öken som döljer många hemligheter. 

Vi bor på Sossusvlei Lodge liknande.

Frukost, Picknick-lunch och middag ingår.

DAG

5

Swakopmund

Fredag, 2 oktober

På dagens resa kommer vi att passera gamla flodbäddar och sammanstörtade bergspass.
Öknen följer oss tills vi når den nästan permanenta dimmbanken som täcker Walvis Bay. Efter en kortare körning norrut med Atlantkusten på vänster sida och öknen till höger når vi Swakopmund.
Vi tillbringar två nätter i denna härliga stad med Bayersk stil som ligger mellan havet och öknen med sina fantastiska stränder. Här finns också ett bra utbud av butiker, barer och restauranger.
Swakopmund är Namibias näst största stad och landets traditionella ”sommarhuvudstad” och det är en av de mest surrealistiska och unika destinationerna i landet.

Vi bor på Swakopmund Hotel and entertainment centre eller liknande.

Frukost ingår.

DAG

6

Ledig dag

Lördag, 3 oktober

Ledig dag i denna sommarhuvudstad. Här finns möjlighet till en rad aktiviteter för den som vill, bland annat djuphavsfiske, jeep-utflykter i öknen och ”dune boarding” m.m. guiden kan ge tips eller varför inte utforska staden på egen hand tillsammans med dina nya resekamrater eller bara ta det lugnt på stranden.

Vi bor på Swakopmund Hotel and entertainment centre eller liknande.

Frukost ingår.

DAG

7

Swakopmund – Etosha National Park

Söndag, 4 oktober

Idag lämnar vi Swakopmund för att åka norrut till den världsberömda Etosha National Park. Parken domineras av vita saltdammar och under morgondagens safari vi får chans att se elefanter, svarta noshörningar, lejon och leoparder.

Vi bor på Taleni Etosha liknande.

Frukost och middag ingår.

DAG

8

Etosha National Park

Måndag, 5 oktober

Idag åker vi på två safariturer. Den första blir en tidig safari på morgonen, före soluppgången, vilket är en idealisk tid för att få en chans att se djuren som då samlas vid några av de vattenhål som finns i parken. Vi åker sedan tillbaka till lodgen. På eftermiddagen tar vi oss på vår andra safari och återkommer till lodgen innan det blir mörkt.

Vi bor på Taleni Etosha eller liknande.

Frukost och middag ingår.

DAG

9

Etosha – Windhoek

Tisdag, 6 oktober

Vi tar det lugnt på morgonen och njuter av lugnet på lodgen, och har vi tur kanske vi kan se zebrorna flanera runt utanför. Om man vill åka på en morgonsafari i dag så kan guiden hjälpa till att anordna detta (ingår ej i resans pris)

Vi lämnar Etosha och beger oss tillbaka till Windhoek, på vägen gör vi ett stopp i den gamla diamantstaden Otjiwarongo, där det finns en stor marknad och möjlighet att handla lite souvenirer innan det är dags att resa tillbaka till Windhoek.

Vi bor på Windhoek Country Club Resort eller liknande.

Frukost ingår.

DAG

10

Ledig dag

Onsdag, 7 oktober

Idag har vi en ledig dag och du kan utforska Windhoek på egen hand.

På kvällen har vi en gemensam avslutningsmiddag och summerar våra samlade intryck. 

Vi bor på Windhoek Country Club Resort eller liknande.

Frukost och middag ingår.

DAG

11

Avresedag

Torsdag, 8 oktober

Nu är det dags att lämna detta vackra och intressanta land och hoppas på snart återseende. Transfer till flygplatsen och hemresa.

Frukost ingår.

DAG

12

Hemkomst

Fredag, 9 oktober

Vi kommer hem till Skandinavien efter en minnesvärd resa och nya bekantskaper.

Om resan

Svårighetsgrad på resan (1-5): 2

2 Normal kondition. Denna resa passar dig som kan gå några kilometer i lugn takt på relativt plant underlag samt trappor.
Mer info om olika svårighetsgrader: Läs här

Flyg (alla flygtider och flygbolag är preliminära)

Flygbolag: Ethiopian Airlines, Lufthansa, Qatar, Swiss

Stockholm 21.50 – 06.35 Addis Abeba 08.35 – 13.20 Windhoek
Köpenhamn 19.25 – 05.25 Addis Abeba 08.35 – 13.20 Windhoek
Göteborg 18.20 – 19.20 Stockholm 21.50 – 06.35 Addis Abeba 08.35 – 13.20 Windhoek

Windhoek 14.30 – 21.20 Addis Abeba 23.40 – 06.40 Stockholm
Windhoek 14.30 – 21.20 Addis Abeba 00.45 – 08.50 Köpenhamn
Windhoek 14.30 – 21.20 Addis Abeba 23.40 – 06.40 Stockholm 11.20 – 12.20 Göteborg

Ingår i resans pris

  • Flyg i ekonomiklass tur och retur enligt reseinformationen inkl. skatter och avgifter.
  • Hotell enligt program eller liknande inkl. frukost.
  • 6 middagar och 1 picknick lunch.
  • Utflykter, safaris och inträden enligt program.
  • Engelsktalande guide/reseledare som är med under hela resan.
  • Transporter i egen buss.
  • Vatten på bussen.

Ingår inte i resans pris

  • Avbeställningsskydd och reseförsäkring.
  • Alla personliga utgifter.
  • Måltider som ej nämns i programmet.
  • Dryck.
  • Övriga aktiviteter som ej ingår i programmet.
  • Kostnad för visum (ca 950 kr)
  • Eventuell turistskatt som betalas direkt till hotellen.

Pass/Visum

Från och med den 1 april 2025 införde Namibia visumtvång för svenska resenärer. Turistvisum köps vid ankomst till en kostnad av cirka 1600 NAD vilket är ungefär 950:-. Det går att betala kontant eller med kort. Det är dock rekommenderat att du ansöker online i förväg för att förenkla processen på plats. Detta gör du via följande hemsida: E-Services: Ministry of Home Affairs, Immigration, Safety and Security | E-Services Portal
De flesta länder utanför Europa kräver att passet ska vara giltigt minst 6 månader efter hemresedatumet. Passet ska ha minst 2 tomma/stämpelfria sidor och inte ha några skador. Observera att giltighetstiden för passet även kan gälla för de länder vi mellanlandar i. För exakt information, kontakta berörd ambassad eller konsulat.

Guide

Vår engelsktalande guide Grant, som är boende i Sydafrika och har mångårig erfarenhet inom guidning, tar hand om våra grupper. Grant är med under hela resan i Namibia.

Vaccination

För rådgivning gällande vaccination inför din resa hänvisar vi till närmaste vaccinationscentral. Läs gärna vårdguidens/1177 tips inför din resa på Reseråd och vaccinationer.

Hållbarhet

Vi värnar mycket om våra resmål och den kultur och natur vi alla är beroende av. Vi väljer samarbetspartners med omsorg och strävar alltid efter att ha resor som gynnar lokala ekonomier och de människor som lever på de platser vi besöker. Det skapar jobb och välfärd i många av de länder som lever på turismen. Att resa är inte bara en avkopplande semester där du lär känna nya människor utan även något som berikar oss med kunskaper och förståelse för andra länder och dess natur och kultur. Vårt mål är att du ska uppleva mer om landet och kulturen vi besöker och när vi reser bidrar vi även till att bevara byggnader, djur och natur.

För dig som vill klimatkompensera för din flygresas utsläpp finns det en mängd olika typer av klimatfinansieringsprojekt, företag och organisationer som erbjuder dessa. Det är bra att välja ett projekt som är certifierade enligt Gold Standard och/eller FN, vilket borgar för att klimatkompensationen går till rätt sak.

Viktig information

Resegaranti

Resegaranti enligt lagen för paketresor är ställd genom Kammarkollegiet.

Betalning

Anmälningsavgiften är 2 000 kr och betalas senast 8 dagar efter att du fått din faktura.
Bankgiro till Singelresor AB: 715-5724


Slutbetalning skall ske senast 90 dagar före avresan.

Försäkringar och avbeställningsskydd

Resenären är skyldig att ha egen reseförsäkring som ger fullgott skydd under resan.
Avbeställningsskydd rekommenderas och ordnas av resenären. Avbeställningsskydd bokas bäst som tillägg på hemförsäkringen.

Läs mer om försäkringar och avbeställningsskydd.

Resehandlingar

Resenären är skyldig att själv kontrollera att biljetter och pass stämmer och att datum på passet ej gått ut. Pass krävs alltid för resor utanför Sverige och resenären är skyldig att ha med giltigt pass på resan.

Delvis utnyttjande av arrangemang

Om resenären uteblir från transporter eller andra arrangemang som ingår i resan utgår ingen ersättning.

Reklamationer

Reklamationer ska alltid framföras på resmålet för eventuell åtgärd.

Personuppgifter

Dina personuppgifter behöver vi för att kunna boka upp färdmedel och hotell. Vi kommer dock inte att använda dina personuppgifter för marknadsföring eller lämnar de vidare till tredje part eller något liknande. Dina uppgifter används bara för att kunna genomföra resan.
Önskar du nyhetsbrev från oss sparar vi bara din e-postadress så länge du önskar nyhetsbrev från oss.
Läs våra fullständiga villkor här.

Få platser kvar
Boka resa
Resans längd
12 dagar
Antal deltagare
max 9
Avreseorter
Göteborg, Köpenhamn, Stockholm
Land
Namibia
Kontinent
Afrika
Huvudstad
Windhoek
Landsarea
825 418 km²
Antal invånare
2 128 000
Valutakod
NAD
Landsinformationen hämtas från GeoNames.org/

Boka Namibia - safari, öken och sanddyner

28/9 – 9/10 2026

Din resa

Rumsalternativ
Avreseorter
Detta fält är dolt när formuläret visas
Detta fält är dolt när formuläret visas
Detta fält är dolt när formuläret visas
Detta fält är dolt när formuläret visas
Detta fält är dolt när formuläret visas
Detta fält är dolt när formuläret visas
Detta fält är dolt när formuläret visas
Detta fält är dolt när formuläret visas
Detta fält är dolt när formuläret visas
Detta fält är dolt när formuläret visas
Detta fält är dolt när formuläret visas

Dina uppgifter

Samtliga förnamn som står i passet behövs alltid uppges
Samtliga efternamn som står i passet behövs alltid uppges
Kön(Obligatoriskt)
Land(Obligatoriskt)

Anhörig

Övrigt

Dela min mail till medresenärer
Nyhetsbrev
Hur hittade du denna resa?

Avsnittsavdelare

De kombinerade resetjänster du erbjuds utgör en paketresa i den mening som avses i direktiv (EU) 2015/2302.

Därför omfattas du av alla EU-rättigheter som gäller för paketresor. Företaget Singelresor Norden AB kommer att ansvara fullt ut för att paketresan som helhet fullgörs korrekt.

Dessutom har företaget Singelresor Norden AB enligt lag, ett skydd för att återbetala dina betalningar och, när transport ingår i paketresan, säkerställa din hemtransport om det eller de hamnar på obestånd.

Mer information om centrala rättigheter enligt direktiv (EU) 2015/2302
För att låsa ute robotar måste du fylla i siffrorna fyra-fem-sex-ett i fältet (utan bindestreck).