Program
DAG
1
Ankomst – Berat
Tisdag, 30 december
Avresa och ankomst till flygplatsen i Tirana där vår guide möter upp oss på flygplatsen och vi åker med buss mot världsarvstaden Berat, som är en av Albaniens stora sevärdheter och turistmål. Vi bor
en natt i Berat innan vi beger oss söderut till Gjirokaster där vi bor tre nätter och resan
avslutas med tre nätter i Tirana, Albaniens huvudstad. Genom att bo på olika platser kan vi utforska stora delar av Albanien och täcka in de allra bästa platserna i detta lite ”oväntade” land. Vårt hotell ligger i den gamla stadskärnan med gångavstånd till alla stora sevärdheter.
Välkomstmiddag på en trevlig restaurang inom gångavstånd.
Vi bor på Castle Hotel eller liknande.
Middag ingår.
DAG
2
Berat – Gjirokaster
Onsdag, 31 december
Berat är även kallad ”staden med de tusen fönstren”, detta på grund av sina historiska hus med många fönster som är byggda på terrasser längs klippsidan. Vi börjar i de gamla stadsdelarna Mangalemi och Gorica. En stenbelagd vandringsstig leder oss upp till den befästa staden som byggdes på 1200-talet högst upp på en kulle med kontroll över floden Osums dalgång. Vi besöker Berats urtida moskéer och kyrkor, slottet och över 300 år gamla, ännu bebodda hus. Vi avslutar med en god lunch i borgen, med vacker utsikt över bergen. Det är en unik upplevelse som ger en glimt av hur livet var när turkarna och det ottomanska riket härskade över Albanien. Efter lunch beger vi av mot stenstaden
Gjirokaster. Vi checkar in på vårt hotell som ligger i den gamla stadskärnan. Gjirokaster är
en världsarvsstad tack vare den särpräglade osmanska arkitekturen från 1600-talet.
Hundratals boningshus med karaktäristiska tak av sten, träbalkonger och vita stenväggar. Vi avnjuter en god middag på en lokal restaurang och med bubbel i handen välkomnar vi det nya året.
Vi bor på Hotel Fantasy eller liknande.
Frukost, lunch och middag ingår.
DAG
3
Gjirokaster
Torsdag, 1 januari
Den vackra Unesco-staden Gjirokaster kallas även staden som glimmar eftersom kalkstenen på gågatorna och taken på stenhusen skimrar när det regnar. Under en
förmiddagspromenad lär vi känna ”staden med tusen steg”, byggd på de branta
sluttningarna i Drinodalen. Vi ser också Enver Hoxhas födelsehus. Vid lunchtid beger vi oss
till vår guide Josifs vän som har en gård, här kommer vi äta en god lunch. Här får vi veta mer om hur livet på landet är. Åter till Gjirokaster för egen tid att utforska staden och kanske köpa lite lokalt hantverk.
Vi bor på Hotel Fantasy eller liknande.
Frukost och lunch ingår.
DAG
4
Butrint
Fredag, 2 januari
Denna morgon beger vi oss ut mot kusten vid Ksamil och Joniska havet. En vacker bussresa
väntar oss, över berg och genom dalar till Butrintsjön med ett stop vid mandarinodlingar. Vi reser tillbaka i tiden då vi besöker Butrint, en stor och mycket stämningsfull arkeologisk fyndplats, drygt 3000 år gammal. Butrint har varit både grekisk handelsstad och romersk stad. Det är en fantastisk och fantasieggande upplevelse att dröja en stund i amfiteatern, att flanera bland pelare och portaler och i det gamla badhuset som omges av frodig
grönska och där salta, varma havsvindar sveper in. Även Butrint är upptaget på Unescos världsarvlista. Lunch intas på en av serveringarna längs med havet i Sarande. Åter i Gjirokaster lagom till middag.
Vi bor på Hotel Fantasy eller liknande.
Frukost och lunch ingår.
DAG
5
Durres och Tirana
Lördag, 3 januari
Vi checkar ut från hotellet i Gjirokaster och styr bussen i riktning mot hamnstaden Durres, Albaniens näst största stad. Under en intressant och kort stadsrundtur får vi se Balkans största romerska amfiteater och det venetianska tornet.
Invid Adriatiska havet stannar vi till för en härlig lunch innan vi fortsätter vidare i riktning mot Tirana, Albaniens huvudstad.
Vårt hotell har ett suveränt läge på huvudgatan i hjärtat av Tirana, med gångavstånd till alla stora sevärdheter. Middagen intas på en trevlig restaurang inom gångavstånd.
Vi bor på Hotel Kotoni eller liknande.
Frukost, lunch och middag ingår.
DAG
6
Tirana
Söndag, 4 januari
Idag väntar Albaniens huvudstad Tirana med sina färgsprakande byggnader. Vi börjar med
en intressant guidad promenad genom de centrala delarna av Tirana med dess
fantasieggande arkitektur, vackra parker och gemytliga kaféer. Vi ser det mystiska Kvarteret Blloku, den förbjudna staden i det stängda landet, där landets ledare levde skyddat och utan insyn. Ett stenkast bort från Kvarteret ligger Pyramiden, templet som byggdes för att hylla den förre diktatorn Enver Hoxha, nyss ombyggd till ungdomens hus. Pyramiden fungerade som ett museum endast i två år för att därefter rensas ut på allt innehåll under omvälvningarna som skedde i Östeuropa i början på 90-talet. Här har senare varit diskotek, nöjeslokal samt Natos högkvarter under Kosovo krisen.
På Skanderbeg torget stod för inte allt för länge sen diktatorn Enver Hoxha staty.
Tid för lunch på egen hand. Middag på
guidens favoritrestaurang, där vi får smaka på skaldjur och fisk i en härlig blandning.
Vi bor på Hotel Kotoni eller liknande.
Frukost och middag ingår.
DAG
7
Agriturismo, Shkoder
Måndag, 5 januari
Idag väntar en spännande heldagsutflykt till Shkodër som ligger vid södra sidan av
Shkodërsjön. Vi besöker en agriturismo, där vi äter en lunch som både vad gäller smaker
och fantasifulla presentationer platsar på en modern gourmetkrog. Vidare mot Rozafa
borgen och Shkodër, en katolsk stad, präglad av italiensk och österrikisk arkitektur. Vi
besöker bl.a. stadens världsberömda katedral och bildgalleriet Marubi uppkallat efter
Pietro Marubi, en italiensk fotograf som flydde till Albanien på 1850-talet och grundade den första fotostudion i landet. Åter mot Tirana.
Vi bor på Hotel Kotoni eller liknande.
Frukost och lunch ingår.
DAG
8
Hemresa
Tisdag, 6 januari
Efter frukost och utcheckning från hoteller väntar en busstur till Bunk’Art1 för inblick i
stadens historia, ursprungligen byggdes den insprängd i berget i utkanten av Tirana mellan
åren 1972 och 1978 för att husera alla regeringstoppar, inklusive Hoxha själv, i händelse av kärnvapenkrig. Bunk’Art sträcker sig över fem våningar med hela 106 rum, inklusive den forne diktatorns egna kvarter. En matsal som i dag tjänstgör som turistkafeteria och ett duschrum för sanering av personer som fått stråldamm på sig. Dessutom har ett flertal rum i Bunk’Arts regi gjorts i ordning till utställningslokaler för att visa upp livet i det kommunistiska Albanien. Efter kommunismens fall stod bunkern länge oanvänd men är museum sedan april 2016. Lunch i Tirana på en vinlokal där vi smakar albanska viner. Efter lunch åker vi buss mot flygplatsen för hemresan till Sverige.
Man kan säga att cirkeln är sluten, och vi har på vår resa runt i landet fått se och uppleva ett stort spektrum av Albaniens varierande natur, historia, arkitektur och kultur. Mycket att smälta och ta till sig.
Frukost och lunch ingår.
Om resan
Svårighetsgrad på resan (1-5): 3
3 Medelgod kondition. Denna resa passar dig mellan normal till god kondition. Här behöver man kunna gå några kilometer i något kuperad terräng med höjdskillnad utan att det är en vandringsresa.
Mer info om olika svårighetsgrader: Läs här
Preliminära flygtider (flygbolag och flygtider kan komma att ändras)
Flygbolag: Lufthansa
Stockholm 06.15 – 08.35 Frankfurt 13.00 – 15.10 Tirana
Köpenhamn 06.50 – 08.20 Frankfurt 13.00 – 15.10 Tirana
Göteborg 06.35 – 08.20 Frankfurt 13.00 – 15.10 Tirana
Tirana 16.05 – 18.30 Frankfurt 21.20 – 23.30 Stockholm
Tirana 16.05 – 18.30 Frankfurt 21.50 – 23.15 Köpenhamn
Tirana 16.05 – 18.30 Frankfurt 21.55 – 23.35 Göteborg
Ingår i resans pris:
- Flyg i ekonomiklass tur och retur enligt resebeskrivningen inkl. skatter och avgifter.
- 7 nätter på hotell inkl. frukost.
- 6 luncher.
- 4 middagar inkl. måltidsdryck (1 glas av husets vin eller öl/läsk/juice samt vatten.)
- Vingårdsbesök
- Transporter och utflykter enligt program.
- Transfer från och till flygplatsen.
- Svensktalande guide/reseledare under hela resan.
Ingår ej i priset:
- Dricks
- Drycker
- Måltider som inte ingår
- Reseförsäkring och avbeställningsskydd
Inreseregler
För inresa till Albanien krävs giltigt pass som är giltigt i minst 3 månader vid inresa. Observera att Albanien inte är med i EU.
Läs mer på Ambassadens reseinformation här.
Hållbarhet
Vi värnar mycket om våra resmål och den kultur och natur vi alla är beroende av. Vi väljer samarbetspartners med omsorg och strävar alltid efter att ha resor som gynnar lokala ekonomier och de människor som lever på de platser vi besöker. Det skapar jobb och välfärd i många av de länder som lever på turismen. Att resa är inte bara en avkopplande semester där du lär känna nya människor utan även något som berikar oss med kunskaper och förståelse för andra länder och dess natur och kultur. Vårt mål är att du ska uppleva mer om landet och kulturen vi besöker och när vi reser bidrar vi även till att bevara byggnader, djur och natur.
För dig som vill klimatkompensera för din flygresas utsläpp görs detta lättast på Klimatkompensera.se. Här kan du också själv välja vilket projekt du vill att din klimatkompensation ska gå till. Projekten på Klimatkompensera.se är certifierade av bland annat FN och Gold Standard.
Du kan läsa med om vårt arbete med hållbarhet på: https://singelresor.org/sida/hallbarhet/
Galleri


















Viktig information
Resegaranti
Resegaranti enligt lagen för paketresor är ställd genom Kammarkollegiet.
Betalning
Anmälningsavgiften är 2 000 kr och betalas senast 8 dagar efter att du fått din faktura.
Bankgiro till Singelresor AB: 715-5724
Slutbetalning skall ske senast 60 dagar före avresan.
Försäkringar och avbeställningsskydd
Resenären är skyldig att ha egen reseförsäkring som ger fullgott skydd under resan. Avbeställningsskydd rekommenderas och ordnas av resenären. Avbeställningsskydd bokas bäst som tillägg på hemförsäkringen.
Läs mer om försäkringar och avbeställningsskydd.
Resehandlingar
Resenären är skyldig att själv kontrollera att biljetter och pass stämmer och att datum på passet ej gått ut. Pass krävs alltid för resor utanför Sverige och resenären är skyldig att ha med giltigt pass på resan.
Delvis utnyttjande av arrangemang
Om resenären uteblir från transporter eller andra arrangemang som ingår i resan utgår ingen ersättning.
Reklamationer
Reklamationer ska alltid framföras på resmålet för eventuell åtgärd.
Personuppgifter
Dina personuppgifter behöver vi för att kunna boka upp färdmedel och hotell. Vi kommer dock inte att använda dina personuppgifter för marknadsföring eller lämnar de vidare till tredje part eller något liknande. Dina uppgifter används bara för att kunna genomföra resan.
Önskar du nyhetsbrev från oss sparar vi bara din e-postadress så länge du önskar nyhetsbrev från oss.
Läs våra fullständiga villkor här.