Välkommen till vår nya hemsida!

Dublin över nyår med Singelresor

Dublin över nyår

29 dec–3 jan
2025–2026
29 dec–3 jan
2026–2027

Följ med oss på en trevlig nyårsresa till härliga Dublin. Vi bor centralt i staden och gör utflykter och intressanta aktiviteter i och utanför staden. Vi besöker bland annat det världsberömda Guinness Storehouse, dricker afternoon tea och lär oss tillve...

Program

DAG

1

Avresa och ankomst till Dublin

Måndag, 29 december

Avresa från Skandinavien och ankomst till Dublin. I ankomsthallen möter vi vår guide.  Fáilte – Välkommen! 
När alla är samlade  så åker vi direkt till Dublins centrum för en sightseeing med buss. Dublin är en vacker och konstnärlig stad med breda georgianska torg, gator och rader av tegelhus med färgglada dörröppningar.
Under denna sightseeing kommer vi få en bra överblick över staden och vi kommer bland annat att se Trinity College, den storslagna Bank of Ireland, tidigare det irländska parlamentet, Dublin Castle och Christchurch & St. Patrick’s Cathedrals.
Vi kommer idag också att besöka Guinness Storehouse.
Guinness Storehouse ligger i hjärtat av St James’s Gate Brewery och är ett av Irlands populäraste besöksmål. Inrymt i en gammal jäsningsanläggning får vi lära oss mer om historien och tillverkningen av detta världsberömda öl, från hur det tillverkas idag till det gamla hantverket av Guinness.

Här får vi även tid för lunch då det finns både caféer och restauranger på området. 

Efter detta spännande besök åker vi till vårt hotell och checkar in.
På kvällen samlas vi för en gemensam välkomstmiddag på en restaurang som heter  The Church Restaurant som är en helt restaurerad före detta kyrka.

Vi bor på Cassidy Hotel.

Middag ingår.

DAG

2

Kilkenny

Tisdag, 30 december

Efter en god natts sömn och frukost lämnar vi Dublins livliga stadskärna och åker söderut mot det medeltida Kilkenny.

Vi åker genom vacker landsbygd och dagens första stopp blir på en fårfarm. Eftersom fåruppfödning är en mycket gammal tradition på Irland kommer vi idag att få se några lokala fårhundar göra det viktiga jobbet att hålla ordning på fåren. 

Därefter kör vi till Kilkenny där vi gör en kort vandringstur i denna medeltida stad byggd på båda sidorna av floden Nore. Vi promenerar  genom de pittoreska smala gatorna och får här se och lära oss mer om staden och dess kända karaktär, den ökända häxa Alice Kyteler.

Dags för lunch innan vi besöker Kilkenny Castle. Ett slott från 1100-talet som renoverades under viktoriansk tid och ligger i ett stort parkområde. Det var huvudsätet för familjen Butler.
Efter omfattande restaureringsarbeten innehåller den centrala byggnaden nu ett bibliotek, en salong och sovrum inredda i 1830-talets prakt samt det vackra Long Gallery. 

Efter detta intressanta och spännande besök återvänder vi till Dublin. På vägen stannar vi till vid Rascal’s Brewery, som grundades 2014 av Emma Devlin och Cathal Donoghue, som fick idén att starta ett eget bryggeri medan de bodde i Nya Zeeland. Rascals öl är djärv, ljusa och fulla av distinkt karaktär. Här gör vi en guidad rundtur i bryggeriet och får lära oss om konsten att brygga öl och avslutar med provsmakning av deras öl.  

Vi fortsätter till Dublin och middag på egen hand eller med dina nya resekamrater.

Vi bor på Cassidy Hotel.

Frukost och lunch ingår.

DAG

3

Ginupplevelse och nyår

Onsdag, 31 december

Gott nytt år, Gin Gin!!!
Idag ska vi njuta av en promenad i Liberties-förorten i Dublin.
I Pearse Lyons Distillery kommer vi att gå på en ginskola. Under denna två timmar långa ginupplevelse kommer erfarna ginexperter guida oss genom ginens historia och hur det kom att bli en av de mest populära dryckerna under 2000-talet. Omgiven av massor av växter och doftande ingredienser kommer vi att få en större förståelse för växterna och kryddorna innan vi sätter våra miniatyr-kopparkittlar i arbete. Medan vår dryck fortfarande bubblar får vi njuta av en cocktail medan vi väntar på vår egengjorda gin. När din unika gin är klar kan vi kontrollera alkoholstyrkan och får därefter ett godkännande från destilleriets experter. Nu är det bara att försegla 70 cl-flaskan innan vi sätter på våra personliga etiketter. Redo att avnjutas hemma vid ett väl valt tillfälle!

Tillbaka till Dublin och lite ledig tid. 

I kväll ska vi avnjuta en nyårsmiddag tillsammans på Woolen Mills restaurang. Woolen Mills har varit en av de mest ikoniska byggnaderna och företagen i Dublin i över hundra år, byggnaden är ett stycke historia och den berömda författaren James Joyce brukade arbeta här. Restaurangen har utsikt över Ha’penny Bridge och River Liffey och erbjuder den bästa utsikten och den ultimata stadsbilden i Dublin.
Vid midnatt höjer vi våra glas med bubbel i restaurangen eller avnjuter stadens fyrverkerier på gatan utanför restaurangen.
Promenad tillbaka till hotellet på egen hand (ca 1 km).

Vi bor på Cassidy Hotel.

Frukost och middag ingår.

DAG

4

Afternoon Tea

Torsdag, 1 januari

Vi börjar 2026 med en lugn morgon.
Vid lunchtid träffas vi för att tillsammans promenera till Smithfield Christmas Market. Efter detta värmer vi oss med en avkopplande Afternoon Tea på lyxiga College Green Hotel.

Afternoon tea är en ritual som går tillbaka till 1840-talet och det gjordes för att fylla tiden mellan lunch och middag. Traditionellt Afternoon Tea innehåller bland annat scones med sylt, smörgåsar och kakor.

Resten av dagen är ledig för egna strövtåg.

Vi bor på Cassidy Hotel.

Frukost ingår.

DAG

5

Ledig dag och avslutningsmiddag

Fredag, 2 januari

Idag har vi en ledig dag i Dublin där du kan bocka av de sevärdheter du vill fördjupa dig i eller avklara den sista shoppingen.

Vi samlas på kvällen för att avsluta resan med en irländsk kväll där vi avnjuter en 3-rätters middag med levande irländsk musik och  dans.

Vi bor på Cassidy Hotel.

Frukost och middag ingår.

DAG

6

Hemresa

Lördag, 3 januari

Efter frukost checkar vi ut och beroende på när flyget går så har vi transfer till flygplatsen eller ledig tid innan hemresa. Vi säger tack och hej till Dublin för denna gång.
Slàn Abhaile!! Adjö!!

Frukost ingår.

Om resan

Svårighetsgrad på resan (1-5): 2

2 Normal kondition. Denna resa passar dig som kan gå några kilometer i lugn takt på relativt plant underlag samt trappor.
Mer info om olika svårighetsgrader: Läs här

Preliminära flygtider (flygbolag och flygtiderna kan komma att ändras)

Flygbolag: Sas, British Airways, Lufthansa, KLM

Stockholm 08.55 – 10.45 Dublin
Köpenhamn 10.20 – 11.45 Dublin

Dublin 17.00 – 20.35 Stockholm
Dublin 10.10 – 13.15 Köpenhamn

Ingår i resans pris:

  • Flyg i ekonomiklass tur och retur enligt reseinformationen inkl. skatter och avgifter.
  • Transfer flygplatsen – hotell – flygplatsen.
  • Transporter med egen buss.
  • 5 nätter på hotell inkl. frukost.
  • 1 lunch.
  • 3 middagar, varav en middag inkl. ett glas vin och ett glas Prosecco (31/12)
  • Svensktalande guide/reseledare med under alla aktivitetsdagarna samt engelsktalande lokalguider.
  • Utflykter, transporter och inträden enligt dagsprogrammen.

Ingår ej i resans pris

  • Avbeställningsskydd och reseförsäkring.
  • Måltider som ej nämns i programmet.
  • Dryck.
  • Eventuell dricks.
  • Eventuell turistskatt (City-tax) som är på 1-4 euro/natt och betalas på hotellet.

Inreseregler

Irland är EU-medlem, men är inte med i Schengen vilket innebär att du måste ha med ditt pass eller nationella ID-kort, som ska vara giltigt under hela din vistelse i landet.

Hållbarhet

Vi värnar mycket om våra resmål och den kultur och natur vi alla är beroende av. Vi väljer samarbetspartners med omsorg och strävar alltid efter att ha resor som gynnar lokala ekonomier och de människor som lever på de platser vi besöker. Det skapar jobb och välfärd i många av de länder som lever på turismen. Att resa är inte bara en avkopplande semester där du lär känna nya människor utan även något som berikar oss med kunskaper och förståelse för andra länder och dess natur och kultur. Vårt mål är att du ska uppleva mer om landet och kulturen vi besöker och när vi reser bidrar vi även till att bevara byggnader, djur och natur.

För dig som vill klimatkompensera för din flygresas utsläpp görs detta lättast på Klimatkompensera.se. Här kan du också själv välja vilket projekt du vill att din klimatkompensation ska gå till. Projekten på Klimatkompensera.se är certifierade av bland annat FN och Gold Standard.

Du kan läsa med om vårt arbete med hållbarhet på: https://singelresor.org/sida/hallbarhet/

Viktig information

Resegaranti

Resegaranti enligt lagen för paketresor är ställd genom Kammarkollegiet.

Betalning

Anmälningsavgiften är 2 000 kr och betalas senast 8 dagar efter att du fått din faktura.
Bankgiro till Singelresor AB: 715-5724


Slutbetalning skall ske senast 60 dagar före avresan.

Försäkringar och avbeställningsskydd

Resenären är skyldig att ha egen reseförsäkring som ger fullgott skydd under resan.
Avbeställningsskydd rekommenderas och ordnas av resenären. Avbeställningsskydd bokas bäst som tillägg på hemförsäkringen.

Läs mer om försäkringar och avbeställningsskydd.

Resehandlingar

Resenären är skyldig att själv kontrollera att biljetter och pass stämmer och att datum på passet ej gått ut. Pass krävs alltid för resor utanför Sverige och resenären är skyldig att ha med giltigt pass på resan.

Delvis utnyttjande av arrangemang

Om resenären uteblir från transporter eller andra arrangemang som ingår i resan utgår ingen ersättning.

Reklamationer

Reklamationer ska alltid framföras på resmålet för eventuell åtgärd.

Personuppgifter

Dina personuppgifter behöver vi för att kunna boka upp färdmedel och hotell. Vi kommer dock inte att använda dina personuppgifter för marknadsföring eller lämnar de vidare till tredje part eller något liknande. Dina uppgifter används bara för att kunna genomföra resan.
Önskar du nyhetsbrev från oss sparar vi bara din e-postadress så länge du önskar nyhetsbrev från oss.
Läs våra fullständiga villkor här.

Resans längd
6 dagar
Antal deltagare
max 22
Avreseorter
Göteborg, Köpenhamn, Stockholm
Irland
Land
Irland
Kontinent
Europa
Huvudstad
Dublin
Landsarea
70 280 km²
Antal invånare
4 623 000
Valutakod
EUR
Landsinformationen hämtas från GeoNames.org/