Glasriket i Småland
22/8 – 27/8 2020
6 dagar i Sverige med Singelresor
Program dag för dag
Om resan
Svårighetsgrad på resan (1-5): 1
1 Låg kondition. Denna resa passar alla som kan ta sig fram obehindrat kortare sträckor på relativt plant underlag samt trappor.
Mer info om olika svårighetsgrader: Läs här
Transport
Transport till resmålet ingår ej i resans pris. Om du åker med tåg så rekommenderar vi att du köper en återbetalningsbar biljett.
Resan startar på Nybro Stora Hotellet som ligger ca 300 meter norr om tågstationen i Nybro. Om du kommer med bil så går det bra att parkera vid hotellet.
SJ tåg från Stockholm med byte i Alvesta (efter ca 3 timmar), därefter Öresundståget till Nybro som tar ca 1 timme.
För att se när SJ släpper sina biljetter för denna period, var god se länk: När släpps SJs biljetter?
Med bil tar det ca 5 timmar (ca 440 km).
SJ tåg från Göteborg till Nybro tar ca 4 timmar. Det går även att åka via Lund, flera alternativ finns.
Med bil tar det ca 4 timmar (ca 320 km).
Öresundståg från Malmö till Nybro tar ca 3 timmar.
Med bil tar det drygt 3 timmar (ca 260 km).
Ingår i priset
- 5 nätter på hotell inkl. frukost.
- 5 middagar (3 på hotellet, 1 på luffarmuseet och 1 egenlagad utomhus)
- 2 luncher.
- Lokal specialistguide.
- Transport i egen minibuss (9-sitsig)
Ingår ej i priset
- Transport till/från resmålet. Tåg rekommenderas men det går även bra att komma med bil.
- Dryck.
- Måltider som ej nämns ovan.
- Avbeställningsskydd.
- Reseförsäkring.
Guide
Vår guide Annika är diplomerad guide i Glasriket sedan 2014 och besitter en gedigen kunskap om dess kulturhistoria och landskap.
Hotell
Vi bor på Nybro Stora Hotellet som 2020 öppnat efter en totalrenovering av fastigheten. Hotellet rymmer 31 rum, 4 konferenslokaler, 2 restauranger och den fantastiska Stadshussalen även kallad Theandersalen. Hotellet ligger centralt i Nybro med gångavstånd från tågstationen.
Hållbarhet
Vi värnar mycket om våra resmål och den kultur och natur vi alla är beroende av. Vi väljer samarbetspartners med omsorg och strävar alltid efter att ha resor som gynnar lokala ekonomier och de människor som lever på de platser vi besöker. Det skapar jobb och välfärd i många av de länder som lever på turismen. Att resa är inte bara en avkopplande semester där du lär känna nya människor utan även något som berikar oss med kunskaper och förståelse för andra länder och dess natur och kultur. Vårt mål är att du ska uppleva mer om landet och kulturen vi besöker och när vi reser bidrar vi även till att bevara byggnader, djur och natur.
Du kan läsa med om vårt arbete med hållbarhet på: https://singelresor.org/sida/hallbarhet/
Viktig information
Resegaranti
Resegaranti enligt lagen för paketresor är ställd genom Kammarkollegiet.
Betalning
Anmälningsavgiften är 2 000 kr och betalas senast 8 dagar efter att du fått din faktura.
Bankgiro till Singelresor AB: 715-5724
Slutbetalning skall ske senast 60 dagar före avresan.
Försäkringar och avbeställningsskydd
Resenären är skyldig att ha egen reseförsäkring som ger fullgott skydd under resan.
Avbeställningsskydd rekommenderas och ordnas av resenären. Avbeställningsskydd bokas bäst som tillägg på hemförsäkringen.
Läs mer om försäkringar och avbeställningsskydd.
Resehandlingar
Resenären är skyldig att själv kontrollera att biljetter och pass stämmer och att datum på passet ej gått ut. Pass krävs alltid för resor utanför Sverige och resenären är skyldig att ha med giltigt pass på resan.
Delvis utnyttjande av arrangemang
Om resenären uteblir från transporter eller andra arrangemang som ingår i resan utgår ingen ersättning.
Reklamationer
Reklamationer ska alltid framföras på resmålet för eventuell åtgärd.
Personuppgifter
Dina personuppgifter behöver vi för att kunna boka upp färdmedel och hotell. Vi kommer dock inte att använda dina personuppgifter för marknadsföring eller lämnar de vidare till tredje part eller något liknande. Dina uppgifter används bara för att kunna genomföra resan.
Önskar du nyhetsbrev från oss sparar vi bara din e-postadress så länge du önskar nyhetsbrev från oss.
Reseinformation
Pris
- 13 900 kr om du vill bo i eget rum
Resans tema
- Kultur
- Svensktalande guide
Snabbinformation
- Avresa: 2020-08-22
- Hemkomst: 2020-08-27
- Resans längd: 6 dagar
- Antal deltagare: 6 - 8
Kortfakta om landet vi besöker
Sverige
- Kontinent: Europa
- Huvudstad: Stockholm
- Landsarea: 449 964 km2
- Antal invånare: ca 9 829 000 st
- Valutakod: SEK